Radio Zet: nowy spór prezydenta z szefem MON. Sprawa obecności polskich F-16 na Litwie

Polska
Radio Zet: nowy spór prezydenta z szefem MON. Sprawa obecności polskich F-16 na Litwie
Wikimedia.org/Maso)mrboom

MON chciał bez zgody prezydenta przedłużyć misję polskich F-16 na Litwie, jednak Pałac Prezydencki zorientował się i interweniował - informuje Radio ZET. Reporterzy ustalili, że nastąpiła gwałtowna wymiana pism i rząd wystąpił do prezydenta o przedłużenie misji, a prezydent zgodę wydał.

Pierwotnie misja była planowana od maja do końca sierpnia i co prawda polskie F-16 wróciły do Malborka, ale Amerykanie poprosili o wzmocnienie ich patroli. MON był zdania, że skoro samoloty startują z polskiego lotniska, to nie trzeba prezydenta pytać o zgodę, nawet jeśli latają nad Litwą, Łotwą czy Estonią.

 

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja trwa od wejścia tych państw do NATO. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany. Polska wzięła udział w misji po raz siódmy.
 

W skład kontyngentu weszły cztery samoloty F-16 i ok. 135 żołnierzy i pracowników wojska.
 

Podczas ostatniej misji Polska miała status państwa wiodącego (ang. lead nation), co oznacza, że polscy lotnicy pełnili dyżury bojowe w systemie 24 godzin na dobę przez cały okres misji.

 

Radio ZET

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie