Putin zapewnił, że Kim Dzong Il mówił mu o bombie atomowej Pjongjangu

Świat
Putin zapewnił, że Kim Dzong Il mówił mu o bombie atomowej Pjongjangu
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że jeszcze w 2001 roku północnokoreański przywódca Kim Dzong Il zapewnił go, iż Pjongjang uzyskał broń jądrową. Putin ponownie ocenił jako nieskuteczne stosowanie sankcji wobec Korei Północnej.

Na odbywającym się w Moskwie forum energetycznym Putin powiedział, że w 2001 roku był w Korei Północnej, gdy jej przywódcą był jeszcze ojciec obecnego przywódcy - Kim Dzong Il.

 

"Powiedział, że mają bombę atomową"

 

- Jeszcze wtedy powiedział mi, że mają oni bombę atomową. Co więcej, powiedział, że za pomocą dość prostych zestawów artyleryjskich łatwo osiągną Seul - oznajmił Putin. Wskazał, że od tego czasu minęło kilkanaście lat, i uznał, że rozwój wypadków pokazał, iż sankcje wprowadzone przeciwko Korei Północnej były nieskuteczne.

 

- Zamiast bomby atomowej mają teraz wodorową, zamiast prostych systemów artyleryjskich - rakiety średniego zasięgu - zauważył. Wyraził przekonanie, że sankcje nie są dobrym sposobem na rozwiązanie problemu północnokoreańskiego programu nuklearnego i że należy szukać innych metod.

 

Szósta próba nuklearna

 

Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Kolejna, szósta już próba nuklearna reżimu w Pjongjangu wywołała oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła 12 września sankcje przeciwko Korei Północnej. Wprowadzono m.in. zakaz eksportu tekstyliów przez Koreę Północną i ograniczono dostawy paliw do tego kraju. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie