Prezes NBP: w przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż w obecnym, ale przyzwoity

Biznes
Prezes NBP: w przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż w obecnym, ale przyzwoity
Polsat News

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zwrócił uwagę, że sytuacja polskiej gospodarki i finansów jest tak dobra, że "aż strach zapeszyć". - Wzrost gospodarczy jest na poziomie bliskim naturalnego tempa wzrostu, czyli między 3,5-4 proc. - mówił.

- Wszystkie podstawowe elementy są zrównoważone w naszej gospodarce. Rzadko zdarza się taka sytuacja, co więcej mamy pozytywne (...) ludnościowe elementy (...) więcej Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii niż przyjechało. To są zupełnie nowe sytuacje, bo nasz rynek pracy tak się znakomicie poprawił - dodał.

 

Według niego niepokoi obserwatorów wzrost płac nominalnych, ale - jak podkreślił - jest to esencją rozwoju gospodarczego. - My po to rośniemy, po to gospodarujemy, po to produkujemy, żeby rosły wynagrodzenia, żeby rósł dobrobyt i to się właśnie dzieje. Bardzo szybko rośnie w Polsce dobrobyt - ocenił Glapiński. - Utrzymanie takiego tempa wzrostu, ale nie za wysokiego też, nie niskiego, ale nie wysokiego jest niezwykle ważne - podkreślił.

 

- Podejrzewam, że w przyszłym roku ten wzrost będzie niższy niż w tym roku - ten jest wyjątkowo wysoki - ale nadal bardzo przyzwoity i blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5 a 4 proc. - ocenił. Dodał, że w jego opinii jednocześnie inflacja będzie się mieściła w odchyleniu od celu inflacyjnego i będziemy mogli "spokojnie, konserwatywnie krok po kroku się rozwijać".

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie