"Polskie państwo jest dla nas wartością nadrzędną i zobowiązaniem". W Sejmie upubliczniono dzienniki urzędowe władz RP na uchodźstwie

Polska

Szefowa rządu, Beata Szydło zaznaczyła, że upublicznienie dzienników urzędowych ma na celu podkreślenie ciągłości "suwerennej władzy państwowej zakotwiczonej w tradycji II RP". - Jest to bowiem fakt nieprzerwanego ogłaszania prawa w czasie wojny, okupacji, a następnie PRL-u i stanowi jeden z istotnych przejawów trwania niepodległego państwa polskiego - powiedziała premier.

- Uczestnicząc w tej uroczystości musimy pamiętać o tym, że polskie państwo jest dla nas wartością nadrzędną, że jest dla każdego obywatela polski obowiązkiem, zobowiązaniem - dodała szefowa rządu.

 

Według premier fakt, iż żyjemy w niepodległym suwerennym państwie i możemy m.in. zapoznać się z dokumentami, które były przygotowane przez polski rząd na uchodźstwie, to dowód tego, że polskie państwo "trwało, trwa i będzie trwać".

 

Kuchciński: zachowujemy w ten sposób ciągłość ustrojową polskiej państwowości

 

- Przywracamy Polsce dorobek prawny naszego państwa, władz działających podczas II wojny światowej na emigracji. Zachowujemy w ten sposób ciągłość ustrojową państwowości polskiej - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Dodał, że prawa Rzeczpospolitej Polskiej stanowione przez przedstawicieli narodu, muszą być jawnie i powszechnie dostępne.

 

Marszałek Sejmu przypomniał równocześnie, że wraz z odzyskaniem niepodległości, podstawowym miejscem publikacji polskiego prawa stał się dziennik ustaw RP.

 

- Publikowano w nim wszystkie najważniejsze dokumenty łącznie z dwoma konstytucjami międzywojennymi - podkreślił. - Ta gazeta urzędowa, opatrzona orłem w koronie urosła do roli jednego z insygniów władzy państwowej i symboli naszej polskiej państwowości - tak jest do dziś i tak było w przeszłości - wskazał.

 

"Źródło wiedzy o naszej państwowości"

 

Według marszałka Sejmu upublicznienie dzienników ustaw daje wyraz "generalnej zmianie postrzegania naszej państwowej tożsamości".

 

- Upublicznione dziś dzienniki ustaw i zawarte w nich akty normatywne i inne dokumenty stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy o naszej państwowości - dodał.

 

Kancelaria Sejmu i Rządowe Centrum Legislacji upubliczniły w systemach internetowych dzienniki urzędowe wydawane w latach 1939-1990 przez władze RP na uchodźstwie.

 

PAP, PAP/Jacek Turczyk

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie