Podczas misji zginęło dwóch holenderskich żołnierzy. Minister obrony podała się do dymisji

Świat
Podczas misji zginęło dwóch holenderskich żołnierzy. Minister obrony podała się do dymisji
Flickr/EU2016 NL/CC BY 2.0

Holenderska minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert oświadczyła we wtorek, że podaje się do dymisji w związku z raportem Rady ds. Bezpieczeństwa, w którym zarzucono jej szereg uchybień. Rada zajmowała się sprawą śmierci dwóch żołnierzy z misji ONZ w Mali.

Raport Rady ds. Bezpieczeństwa (OVV), która jest ciałem zajmującym się badaniem przyczyn katastrof i wypadków, został podany do publicznej wiadomości w ubiegłym tygodniu.

 

W raporcie stwierdzono m.in., że śmierć dwóch żołnierzy i poważne zranienie trzeciego przez pocisk moździerzowy w czerwcu 2016 r., była spowodowana m.in. zaniedbaniami w  sferze zasad bezpieczeństwa i higieny w armii. "Minister Hennis-Plasschaert uważała te standardy i normy za mniej ważne niż strategiczne cele, jakie stoją przed armią" - zaznaczono w sprawozdaniu.

 

Agencje zwracają uwagę na fakt, że Jeannine ogłosiła swą dymisję w parlamencie, gdzie trwa właśnie debata wokół nowego rządu Marka Rutte, który za kilka dni ma zastąpić przejściowy gabinet, w którym Hennis-Plasschaert odpowiadała za sprawy obrony.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie