Naukowcy: kobiety robią w domu znacznie więcej niż mężczyźni

Polska
Naukowcy: kobiety robią w domu znacznie więcej niż mężczyźni
commons.wikimedia.org/Villalobos, Horacio, Photographer/Public domain

Mężczyźni unikają prac domowych - taki wniosek może płynąć z badań przeprowadzonych na prawie tysiącu Kanadyjczyków, których losy śledzono przez niemal 20 lat. Zaangażowanie mężczyzn drastycznie maleje po urodzeniu się dzieci. A jeszcze mniej panowie pomagają, gdy awansują w pracy. 40-latkowie nie przemęczają się już niemal wcale i uważają, że znakomita większość obowiązków należy do partnerki.

Badania naukowców z University of Alberta w Kanadzie potwierdzają: niezależnie od wieku, statusu społecznego, aktywności zawodowej i dochodów kobiety angażują się w prace domowe znacznie bardziej niż ich partnerzy.

 

Naukowcy przez prawie 20 lat badali Kanadyjczyków

 

W eksperymencie wykorzystano dane zebrane od ponad 900 Kanadyjczyków. Ich losy śledzono od okresu młodzieńczego aż do wieku średniego. Co kilka lat - w wieku 25, 32 i 43 lat - uczestnicy, którzy mieli stałych partnerów życiowych, wypełniali kwestionariusze.

 

Naukowcy pytali w nich o podział prac domowych pomiędzy partnerami i analizowali, jak zmieniał się on na przestrzeni lat. Dodatkowo zbierali informacje o dochodach uczestników, ich aktywności zawodowej (w szczególności o godzinach ich pracy), stanie cywilnym i obowiązkach wobec dzieci.

 

Wyniki nie zaskoczyły naukowców.

 

- Okazało się, że kobiety konsekwentnie wykonują więcej prac domowych niż panowie - opowiada dr Redecca Horne. - Co ciekawe, wzory odpowiedzialności za prace domowe pomiędzy mężczyznami i kobietami wydają się być dość spójne w każdym stadium życia, mimo niewielkich wahań - dodaje naukowiec.

 

W domach od wieków rządzi stereotyp

 

- Okazuje się, że podział ról w domu jest niezmienny od wieków - powiedziała główna autorka badania dr Rebecca Horne.

 

Badanie wykazało, że w najmłodszym przedziale wiekowym (ok. 25 lat) to kobiety oraz osoby o najniższych dochodach wykonują najwięcej prac domowych. Wraz z rozwojem kariery zawodowej i pojawieniem się dzieci, co następuje zwykle około 32 roku życia) znacząco zmniejsza się zaangażowanie mężczyzn w prace domowe.

 

U 40-latków nadal najwięcej obowiązków domowych spoczywa na barkach kobiety i jest to całkowicie niezależnie od dochodów oraz czasu poświęcanego pracy zarobkowej.

 

- Ogólnie rzecz biorąc, trzy czynniki, które w największym stopniu determinują podział prac w gospodarstwie domowym, to czas, pieniądze i płeć. Jednak na różnych etapach życia różna jest ich intensywność - wyjaśnia Horne. Jak dodaje, u najmłodszych partnerów dominującymi czynnikami są pieniądze i płeć, u nieco starszych - czas pracy, a u osób w średnim wieku - płeć.

 

"Zarabiam, to nie muszę pomagać"

 

Autorka badania ma nadzieję, że odkrycia jej zespołu przyczynią się do większej równości płci na poziomie społecznym i pomogą partnerom uświadomić sobie czynniki wpływające na ich życie rodzinne.

 

Jej zdaniem wyniki mogą również posłużyć decydentom i pracodawcom do opracowania lub zmiany przepisów i zasad funkcjonujących w środowisku pracy, tak aby promowały większe zaangażowanie mężczyzn w nieodpłatną pracę, jaką są obowiązki domowe.

 

Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma "Sex Roles", a jego autorami są naukowcy z University of Alberta w Kanadzie.

 

PAP - Nauka w Polsce

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie