Najlepszych dziesięć start-upów z prezydenckimi paszportami

Technologie
Najlepszych dziesięć start-upów z prezydenckimi paszportami
PAP/Radek Pietruszka

Dziesięciu przedstawicieli polskich start-upów otrzymało z rąk prezydenta Andrzeja Dudy specjalny paszport, uprawniający do jednej zagranicznej wizyty w składzie delegacji głowy państwa. Laureaci dwóch poprzednich edycji towarzyszyli prezydentowi podczas jego wizyt w Szwecji, Szwajcarii i Izraelu.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała, że ogłoszenie prezydenckiego programu "Startupy w Pałacu" zbiegło się w czasie z ogłoszonym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego programu "Start in Poland" - który - jak przypomniała - dedykuje ponad 3 mld zł na rozwój młodych spółek technologicznych.

 

"Chciałbym ułatwić młodym przedsiębiorcom kontakty międzynarodowe"

 

- Niektórzy ekonomiści mówią, że doszliśmy do takiego specyficznego momentu w rozwoju gospodarczym, że rynek pracy zaczyna poszukiwać pracownika, a nie jak do tej pory, że pracownik poszukiwał pracodawcy - zwracał uwagę prezydent Duda.

 

To jednak będzie powodować, dodał, że "Polska przestaje być państwem taniej siły roboczej", bo "żeby znaleźć pracownika, trzeba będzie mu lepiej zapłacić".

 

- A to oznacza dla nas jedno - albo wybijemy się technologicznie i będziemy realizowali rzeczywiście nowoczesną, innowacyjną gospodarkę, która jest innowacyjna na świecie, albo popadniemy w stagnacje gospodarczą - powiedział prezydent. - Ja sobie tego scenariusza w ogóle nie wyobrażam - podkreślił.

 

Dlatego, jak dodał, tak ważna dla niego jest obecność w Pałacu Prezydenckim "i młodzieży, i przedstawicieli funduszy".

 

Prezydent mówił także, że chciałby ułatwić młodym przedsiębiorcom kontakty międzynarodowe, także kontakty z międzynarodowym światem startu-upów.

 

- Dlatego też jednym z pomysłów związanych ze "Start-upami w Pałacu" była idea paszportów prezydenckich, czyli w zasadzie można powiedzieć, biletów do prezydenckiego samolotu na wyjazdy ze mną w różne części świata - mówił prezydent.

 

Przełomowe technologie

 

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli - oprócz przedstawicieli administracji - prezesi wielkich polskich firm, ale też reprezentanci polskich i zagranicznych funduszy venture capital, których szefowie start-upów mieli - w ciągu 4-min. wystąpień - przekonać do swoich pomysłów.

 

Do udziału w wydarzeniu zaproszono wyselekcjonowane polskie start-upy, które mają przełomowe technologie i mają szanse zaistnieć na rynku globalnym. Firmy proponują nowoczesne rozwiązania m.in. z dziedziny energetyki, elektromobilności, sztucznej inteligencji, telemedycyny czy usług finansowych.

 

Np. firma DrOmnibus stworzyła specjalną aplikację wspierającą edukację i terapię dzieci autystycznych.

 

Z kolei, produkt firmy Aisens składa się z sensorów oraz aplikacji mobilnej - sensory pozwalają na efektywną i bezpieczną rehabilitację w każdym miejscu i o dowolnej porze. To odpowiedź na takie problemy jak: długi czas oczekiwania pacjentów na rehabilitację (nawet 6-12 miesięcy w Polsce).

 

Innowacje w sterowaniu multifunkcyjną baterią

 

Born Electric zaś zajmuje się projektowaniem i budową napędów elektrycznych, systemów zasilania oraz systemów sterowania. Tworzy system napędowy z alternatywnym, innowacyjnym rozwiązaniem sterowania wraz z multifunkcyjną baterią. BE Plug&Drive jest gotowym systemem napędowym zdolnym zastąpić silnik spalinowy w lekkim pojeździe, maszynie czy platformie. System testowany już jest w środowisku elektrycznych gokartów rekreacyjnych i wyczynowych.

 

Kolejny z laureatów LGM S.A. rozwija technologię sterowania mocą, pozwalającą uzyskać więcej mocy z generatorów energii elektrycznej. Usunięcie ograniczenia z generatorów z magnesami trwałymi, pozwoliło start-upowi uzyskać nawet pięć razy więcej mocy niż nominalna. Generatory elektryczne mogą dawać pięć razy więcej energii, lub być pięć razy mniejsze, zapewniając ten sam poziom mocy. Energia może być tańsza i bardziej dostępna.

 

Odczytywanie ludzkich emocji

 

Inny laureat - Quantum Lab, pracuje nad polską technologią rozpoznawania emocji, m.in. w oparciu o mimikę twarzy - technologia opracowana przez Quantum Lab pomaga klientom rozwijać Customer Experience w różnych obszarach. Stosując zwykłe kamery internetowe i autorski algorytm SI, w czasie rzeczywistym mierzony jest rodzaj i poziom emocji klientów, użytkowników czy widzów. Tak sprawdzana jest np. jakość obsługi klienta czy siła przekazu marketingowego. Na świecie jest 10 firm, pracujących nad podobnymi rozwiązaniami - w tym Google czy Microsoft.

 

Rozwiązania opracowane zaś przez Nanoceramics opieraja się na opracowanej i rozwiniętej przez zespół firmy metodzie spiekania ceramik pod wysokim ciśnieniem.

 

Synerise to natomiast platforma klasy Revenue Performance Management, która zwiększa efektywność działań marketingowych.

 

Zdalne konsultacje z lekarzami i integracja instytucji finansowych

 

Telemedi.co oferuje zdalne konsultacje z lekarzami poprzez video/audio/chat. Klient może kontaktować się z lekarzem poprzez stronę lub aplikację mobilną. Klientami są firmy ubezpieczeniowe, które obniżają koszt wizyty pacjenta u lekarza dzięki telekonsultacjom. Pacjenci nie muszą iść do lekarza, czekać w kolejkach i mogą odbyć konsultację codziennie, nawet w święta i weekendy. Telemedico zbudował też gabinety telemedyczne - dźwiękoszczelny kiosk, w którym można odbyć wideokonsultację z lekarzem, a w środku kiosku umieszczone są gabinety telemedyczne, które pozwalają lekarzowi sprawdzić nasze wyniki (ciśnieniomierz, ekg) zdalnie.

 

Laureat Unified API to firma specjalizująca się w integracji instytucji finansowych, takich jak banki czy fundusze.

 

Inna zaś firma, spółka Virtual Power Plant opracowała inteligentne narzędzia, pozwalające na dostosowywanie zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynkach wielkokubaturowych.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie