Jarosław Gowin wziął udział w inauguracji roku akademickiego AGH. Przypomniał założenia Ustawy 2.0

Polska
Jarosław Gowin wziął udział w inauguracji roku akademickiego AGH. Przypomniał założenia Ustawy 2.0
PAP/Paweł Zechenter

Ponad 32 tys. studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęło nowy rok akademicki. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podczas inauguracji przypomniał najważniejsze założenia proponowanej przez niego Ustawy 2.0.

- To jest nasza wspólna ustawa, powstała w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim, doceniona przez Komisję Europejską i stawiana za wzór do naśladowania innym krajom unijnym - zaznaczył wicepremier.

 

Zwrócił się także do środowiska akademickiego z prośbą o uwagi, propozycje, co do ostatecznego kształtu tzw. konstytucji dla nauki. - Chcę uspokoić, że zmiany nie wejdą w życie jednego dnia. Do 19 października czekamy na uwagi. Wiem, że społeczność AGH już takie propozycje wypracowała - mówił minister.

 

Reforma w 100. rocznicę

 

Jak dodał, jest dumny z tego, że reforma wejdzie w życie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Wśród założeń reformy Gowina jest m.in. podział uczelni na akademickie i zawodowe, poszerzenie autonomii uczelni i ich upodmiotowienie, poszerzenie kompetencji rektorów, powołanie rad uczelni.

 

Ustawa ma za zadanie podniesienie poziomu nauczania i nauki, stąd m.in. zmieni się rola habilitacji oraz mechanizm przyznawania doktoratów, których poziom od lat - w ocenie środowiska akademickiego - systematycznie się obniżał.

 

Zwiększenie i uproszczenie systemu finansowania

 

Reforma zakłada uproszczenie systemu finansowania uczelni, które otrzymywać będą dotacje z kilku, a nie z kilkudziesięciu (jak dotychczas) źródeł. Według założeń, będą konkursy grantowe nie tylko dla wybitnych naukowców, ale i dla dydaktyków. Zapowiadane jest także zwiększone finansowanie na naukę i szkolnictwo.

 

Do reformy Gowina w swoim wystąpieniu odniósł się rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Mamy nadzieję, że zaprezentowana podczas Narodowego Kongresu Nauki nowa ustawa, będzie odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby gospodarki. Jest ona częścią "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który bez polskiej nauki, bez jej rozwoju i inwestycji, nie zostanie zrealizowany - powiedział.

 

Jak zauważył, polskie uczelnie, mimo starań i zaangażowania, mają spore zaległości, które dzielą je od najlepszych światowych uniwersytetów. Słomka zaznaczył też, że sukcesy środowiska naukowego zależą od finansowania z budżetu państwa.

 

"AGH nie odczuwa skutków niżu demograficznego"

 

- Jestem jednak przekonany, że bez względu na zakres wprowadzonych zmian, nasza uczelnia z powodzeniem odnajdzie się w nowej rzeczywistości i z sukcesami kontynuować będzie swoją misję - mówił rektor i zapowiedział, że AGH jak i całe środowisko polskich uczelni technicznych aktywnie włączy się w konsultowanie, dostosowywanie i wdrażanie nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym.

 

W przemówieniu rektor AGH poruszył też wątek niżu demograficznego. Jak zapewnił, AGH nie odczuwa tego zjawiska i tegoroczna rekrutacja jest dla uczelni satysfakcjonująca. Najlepsze kierunki, jak np. informatyka stosowana to prawie 7 osób chętnych na miejsce, a średnia w skali AGH wynosi 3 osoby na miejsce, co stanowi wzrost niemal o 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Prof. Słomka zapewniał też o wysokim poziomie kształcenia w uczelni oraz przywoływał rankingi, w których AGH zajęła wysokie pozycje.

 

W AGH nowy rok akademicki rozpoczęło ponad 32 tys. studentów. Będą się oni kształcić na 58 kierunkach studiów w ramach 16 wydziałów. Dodatkowo swoje kwalifikacje będą podnosić uczestnicy kilkudziesięciu różnych kierunków studiów podyplomowych. Zajęcia poprowadzi 2 tys. pracowników naukowych, a do dyspozycji studentów będzie ponad 700 laboratoriów. Studenci będą mogli rozwijać swoje pasje naukowe w ponad 120 kołach naukowych. Na miłośników sportu czeka natomiast 30 różnych sekcji w ramach Akademickiego Związku Sportowego AGH Kraków, jednego z największych klubów AZS w Polsce.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie