Dubochet, Frank i Henderson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Dzięki nim znamy strukturę ważnych białek

Technologie
Dubochet, Frank i Henderson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Dzięki nim znamy strukturę ważnych białek
PAP/EPA/Claudio Bresciani

Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - za prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej.

Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii - w wysokości 9 milionów koron (ok. 940 tys. euro), podzielą się po równo: Jacques Dubochet z Uniwersytetu Lozanny w Szwajcarii, pochodzący z Niemiec Joachim Frank z Columbia University (USA) oraz Richard Henderson z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge (Wielka Brytania).

 

Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich - jak uzasadniono podczas konferencji w Sztokholmie - "za prace nad metodą mikroskopii krioelektronowej, pozwalającej na określanie w wysokiej rozdzielczości struktury biocząsteczek w roztworach".

 

Dzięki pracy tegorocznych noblistów z dziedziny chemii udało się w ostatnich latach poznać strukturę przeróżnych cząstek: od białek, które powodują oporność na antybiotyki lub które zawiadują rytmem dobowym - po powierzchnię wirusa Zika.

 

Osiągnięcia noblistów zarówno uprościły obrazowanie biocząsteczek, jak i poprawiły możliwości z tym związane. Ta metoda pozwoliła otworzyć nową erę w dziedzinie badań biochemicznych.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie