Prezydent Kalisza twierdzi, że ktoś wykorzystał jego PESEL w głosowaniu internetowym. Zawiadomił prokuraturę

Polska
Prezydent Kalisza twierdzi, że ktoś wykorzystał jego PESEL w głosowaniu internetowym. Zawiadomił prokuraturę
Facebook/Miasto Kalisz

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński zawiadomił we wtorek prokuraturę o możliwości nielegalnego wykorzystania jego danych osobowych, w tym numeru PESEL, w internetowym głosowaniu na zadanie w budżecie obywatelskim na 2018 rok.

Sapiński powiedział, że nie mógł zagłosować na zadanie w budżecie obywatelskim ponieważ, ktoś oddał głos za niego, wykorzystując do tego PESEL. Sprawa dotyczy jeszcze innych ośmiu kaliszan, którzy o zdarzeniu zawiadomili Urząd Miasta Kalisza.

 

- Głosowanie w Budżecie Obywatelskim dobiegło końca, ale okazuje się, że ktoś wykorzystał dane osobowe ośmiu osób. Także ja nie mogłem zagłosować, bo również ktoś to zrobił za mnie - poinformował Sapiński.

 

Fałszywe głosy oddano na te same zadania

 

Prezydent podkreślił, że wszystkie osoby, które zgłosiły się do urzędu z tym problemem, były członkami albo sympatykami jednego z kaliskich stowarzyszeń a fałszywe głosy oddano na te same zadania.

 

- Nie pozostało nam nic innego, jak skierować sprawę do prokuratury, ponieważ zostały wykorzystane dane wrażliwe - imię, nazwisko i PESEL - wyjaśnił Sapiński.

 

Wiceprezydent Barbara Gmerek poleciła sprawdzić, czy wyciek danych osobowych mógł mieć miejsce poprzez urzędowe systemy informatyczne. "Zostałam zapewniona, że nasze systemy są bezpieczne" - powiedziała PAP wiceprezydent.

 

Sapiński zapewnił, że wszystkie dane potrzebne do znalezienia sprawcy, zostały zabezpieczone przez Urząd Miejski i przekazane prokuraturze.

 

Kradzież tożsamości

 

Jak poinformowała radca prawny urzędu Danuta Rybarczyk, osoba, która dopuszcza się czynu wykorzystania wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze więzienia do 3 lat. - To przestępstwo określa się mianem kradzieży tożsamości - wyjaśniła.

 

Informatyk miejski Piotr Walczak dodał, że Urząd Miejski Kalisza planuje wprowadzić w następnej edycji dodatkowe zabezpieczenie. - Na pewno będzie to pole z danymi, które będą znane tylko osobie głosującej - poinformował.

 

W internetowym głosowaniu na zadania BO oddanych zostało 10 871 głosów. Podobną liczbę oddano w wersji papierowej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie