Francja przyjęła kontrowersyjną ustawę antyterrorystyczną. Stan wyjątkowy zostanie zniesiony 1 listopada

Świat
Francja przyjęła kontrowersyjną ustawę antyterrorystyczną. Stan wyjątkowy zostanie zniesiony 1 listopada
Wikimedia Commons/Jebulon

Posłowie Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, przyjęli we wtorek projekt ustawy wzmacniający bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem.

Legislacja ma na celu przeniesienie do prawa powszechnego pewnych środków stanu wyjątkowego, ustanowionych przez były socjalistyczny rząd po atakach z 13 listopada 2015 r. w Paryżu, w których zginęło 130 osób.

 

Ustawę, "bardzo pożyteczną" według rządu, prawica krytykuje jako "zbyt miękką" i "zachętę do terroryzmu", a lewica - jako "zabijającą wolność”.

 

Ustawa wzmacnia uprawnienia władz administracyjnych

 

Projekt przyjęto zdecydowaną większością głosów. Wspierana przez centrystyczną partię prezydenta Emmanuela Macrona ustawa została przyjęta 415 głosami (niemal wszystkich deputowanych z partii Republiko Naprzód! i socjalistycznych) przy 127 przeciw (Republikanie, Front Narodowy i Francja Nieujarzmiona) i 19 wstrzymujących się.

 

Ustawa wzmocni uprawnienia władz administracyjnych: ministra spraw wewnętrznych i prefektur, szczególnie jeśli chodzi o aresztowania i przeszukiwania pomieszczeń.

 

Ponadto władze administracyjne mogą nakazać zamknięcie miejsca kultu, gdy uznają, że "działania, które mają tam miejsce, prowokują do dyskryminacji, nienawiści, przemocy czy popełnienia aktów terroryzmu we Francji lub za granicą".

 

Zwiększenie kontroli tożsamości

 

Ustawa rozszerza zakres kontroli tożsamości na granicach. Maksymalny czas trwania kontroli wzrasta z sześciu do dwunastu godzin. Kontrole mogą odbywać się w promieniu 20 km od przejść granicznych, lotnisk i portów.

 

Od ataków terrorystycznych w listopadzie 2015 r. "poziom zagrożenia we Francji wciąż jest bardzo wysoki" - powiedział we wtorek Gerard Collomb, francuski minister spraw wewnętrznych, na antenie France Inter.

 

Ataki terrorystyczne

 

Jako przykład szef MSW wymienił ładunek wykryty w nocy z piątku na sobotę w ekskluzywnej 16. dzielnicy Paryża. W holu budynku i przed nim znaleziono kilka butli z gazem wyposażonych w zapalnik. Zatrzymano pięć osób, w tym jedną, która się "zradykalizowała" - poinformował Collomb.

 

W niedzielę w Marsylii przed głównym dworcem kolejowym mężczyzna zabił nożem dwie młode kobiety. Napastnika zastrzelił żołnierz ochraniający dworzec w ramach antyterrorystycznej operacji Sentinelle. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

 

- Mamy we Francji stan wyjątkowy, a pomimo to nie uniknęliśmy tragedii w niedzielę - powiedział szef francuskiego MSW w czasie obrad Zgromadzenia Narodowego, przekonując do głosowania za projektem ustawy.

 

Marine Le Pen: ta ustawa to oszustwo

 

Marine Le Pen, szefowa partii Front Narodowy (FN) zarzuciła władzom, że nie walczą z ideologią islamistyczną, co prowadzi do dramatów, takich jak w niedzielę. Sam projekt ustawy nazwała "oszustwem".

 

Przedstawiciele partii Francja Nieujarzmiona (FI) uważają, że ustawa spowoduje "formę stałego stanu wyjątkowego w kraju".

 

Generał Henri Poncet, były dowódca operacji specjalnych przy szefie sztabu generalnego sił zbrojnych Francji, uznał wprowadzenie ustaw antyterrorystycznych za „konieczne” i w wywiadzie dla stacji telewizyjnej LCI wypowiedział się przeciwko przedłużaniu stanu wyjątkowego.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie