Rozbito gang "Suchego". 43 osoby zatrzymane w Polsce, Niemczech i Francji

Polska

43 osoby związane z multi-przestępczym "gangiem Suchego", specjalizującym się m.in. w produkcji i obrocie narkotykami, wyrobami tytoniowymi i handlu bronią zatrzymano w Polsce, Niemczech i Francji - poinformował w poniedziałek rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.

Zatrzymano w sumie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce i cztery obiekty poza granicami. Wśród zatrzymanych jest szef grupy Dominik O., pseudonim Suchy. Śledczy przedstawili mu osiem zarzutów, w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Wielowątkowe śledztwo

 

Pozostali są podejrzani m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję ponad 900 kg amfetaminy, obrót narkotykami, bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63 oraz o kradzieże luksusowych aut. - Jeden z zatrzymanych odpowie za usiłowania zabójstwa - powiedział Łapczyński.

 

Wielowątkowe śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie i funkcjonariusze CBŚP. Obejmuje ono okres od 2000 do 2016 r. "sprawa jest rozwojowa" - powiedział Łapczyński.

 

Z ustaleń śledczych wynika też, że grupa "Suchego" była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską".

 

W rozbiciu gangu uczestniczyło ponad 330 policjantów

 

W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomaganych m.in. przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Śledczy działali we współpracy z funkcjonariuszami z Holandii, Niemiec i Francji oraz agencjami Europol i Eurojust.

 

- Policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej z amunicją, znaczne ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową służącą do wyrobu papierosów - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

 

- Dodatkowo jedenastu podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie są pozbawieni wolności w innych sprawach- powiedziała Jurkiewicz.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie