Państwo Islamskie przyznało się do ataku nożownika w Marsylii

Świat
Państwo Islamskie przyznało się do ataku nożownika w Marsylii
PAP/EPA/Sebastien Nogier

Tzw. Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za niedzielny atak nożownika w Marsylii w komunikacie opublikowanym przez mającą powiązania z IS agencję prasową Aamaq. W rezultacie ataku śmierć poniosły dwie młode kobiety.

Opublikowany w niedzielę komunikat stwierdza, że napastnik był "żołnierzem" IS, który zaatakował w odpowiedzi na apel IS o atakowanie krajów uczestniczących w koalicji państw walczących z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Nie sprecyzowano bliżej charakteru jego powiązań z IS.

 

Francja uczestniczy w koalicji walczącej z IS od 2014 r. Od tego czasu była wielokrotnie celem ataków terrorystycznych.

 

Zaatakował nożem rzeźnickim

 

Atak został dokonany w niedzielę, około godziny 13:45, przez głównym dworcem kolejowym w Marsylii. Według źródeł policyjnych jego sprawca wykrzykiwał "Allahu Akbar" (po arabsku "Bóg jest wielki").

 

Poinformowano, że napastnik miał około 30 lat i wyglądał na mieszkańca Afryki Północnej. Posłużył się nożem rzeźnickim, nie znaleziono przy nim dokumentów osobistych.

 

Mające 17 i 20 lat ofiary doznały ciężkich ran. Pierwszej z nich zabójca podciął gardło, a drugą pchnął nożem w brzuch. Napastnika zastrzelił żołnierz ochraniający dworzec w ramach antyterrorystycznej operacji Sentinelle.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie