"Naszej jedności nie zniszczy zło". Trump skierował do narodu przesłanie jedności po ataku w Las Vegas

Świat
"Naszej jedności nie zniszczy zło". Trump skierował do narodu przesłanie jedności po ataku w Las Vegas
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałkowym wystąpieniu w związku z atakiem w Las Vegas, w którym co najmniej 58 osób zginęło, a ponad 500 zostało rannych, skierował do Amerykanów przesłanie jedności i pokoju. Atak określił jako "przejaw czystego zła".

- Naród amerykański łączy się w smutku, szoku i żałobie - powiedział Trump na specjalnej konferencji prasowej w Waszyngtonie.

 

- Naszej jedności nie zniszczy zło, łączących nas więzów nie zerwie przemoc. Choć naród amerykański odczuwa dziś wielki gniew z powodu bezsensownej śmierci naszych rodaków, to definiuje nas nasza miłość - podkreślił.

 

- W chwilach tragicznych i strasznych Ameryka się jednoczy, zawsze tak było - dodał.

 

Flagi opuszczone do połowy masztu

 

Amerykański przywódca pochwalił pracę służb ratunkowych i policji, dzięki którym - jak zaznaczył - bilans ofiar nie okazał się jeszcze wyższy. Poinformował też, że nakazał opuszczenie do połowy masztu flag przed Białym Domem i budynkami państwowymi, wojskowymi oraz placówkami dyplomatycznymi w kraju i za granicą do zachodu słońca w piątek.

 

Trump zapowiedział, że w środę uda się do Las Vegas, by spotkać się z rodzinami ofiar ataku i przedstawicielami służb ratunkowych. Bliskim osób zabitych w strzelaninie złożył kondolencje.

 

- Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bólu, jaki (te osoby) muszą teraz odczuwać, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich poczucia straty - powiedział. Zapewnił bliskich ofiar o swojej modlitwie i wsparciu.

 

Wcześniej w poniedziałek zarówno Trump, jak i pierwsza dama Melania Trump złożyli kondolencje bliskim ofiar na Twitterze.

 

Niejasne motywy postępowania napastnika

 

Co najmniej 58 osób zginęło, a ponad 500 zostało rannych w niedzielę wieczorem (poniedziałek w Polsce), kiedy napastnik otworzył ogień z hotelowego pokoju do zgromadzonych pod gołym niebem uczestników koncertu country w Las Vegas. Sprawca popełnił samobójstwo.

 

Według policji na razie niejasne są motywy postępowania napastnika i nie ma przesłanek wskazujących na terrorystyczne podłoże ataku. Sprawca został zidentyfikowany jako 64-letni Amerykanin Stephen Paddock, który mieszkał niedaleko Las Vegas i zdaniem policji najprawdopodobniej działał w pojedynkę.

 

Do ataku przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), nie przedstawiając jednak dowodów na poparcie swych słów. Zdaniem cytowanych przez agencję Reutera dwóch wysokich rangą przedstawicieli władz USA dotąd nic nie sugeruje, by sprawca ataku rzeczywiście był powiązany z międzynarodową organizacją zbrojną, pojawiły się za to przesłanki świadczące o jego problemach psychicznych.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie