Ksiądz skazany na karę więzienia za molestowanie dzieci

Polska
Ksiądz skazany na karę więzienia za molestowanie dzieci
pixabay/public domain

Na dwa lata pozbawienia wolności skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie) ks. Jarosława M. oskarżonego o dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dziewczynek poniżej 15. roku życia. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces z tej sprawie toczył się od kwietnia z wyłączeniem jawności rozpraw. W śledztwie Jarosław M. nie przyznawał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura zajmowała się tą sprawą po zawiadomieniu od dyrektorki szkoły, która dowiedziała się od swoich uczennic o niewłaściwych zachowaniach duchownego.

 

Prokuratura nie potrafiła znaleźć dowodów

 

Śledztwo było dwukrotnie umarzane przez Prokuraturę Rejonową w Kętrzynie, która uzasadniała to brakiem znamion czynu zabronionego i dostatecznych dowodów popełnienia przestępstwa. Jak mówił wówczas przedstawiciel prokuratury, "z etycznego punktu widzenia pewne zachowania księdza były niewłaściwe, nie udowodniono natomiast, aby miały one podtekst seksualny".

 

Sprawa była wielokrotnie relacjonowana i komentowana przez media. Postępowanie podjęto na nowo pod koniec 2015 r., a prokuratura generalna wyznaczyła do jego prowadzenia Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce, która po zebraniu nowych dowodów i powtórnej analizie materiału skierowała akt oskarżenia do sądu.

 

Prokuratura oskarżyła duchownego o dopuszczenie się i usiłowanie dopuszczenia się "innej czynności seksualnej" wobec ośmiu małoletnich poniżej 15. roku. W języku prawnym oznacza to zachowania o seksualnej intencji, polegające na kontakcie cielesnym, ale niebędące obcowaniem płciowym (zwykle chodzi o dotykanie miejsc intymnych). Do dziewięciu takich zdarzeń, objętych aktem oskarżenia, miało dojść w latach 1997-2000 i 2011-2012 w wiejskich parafiach w okolicach Ornety i Kętrzyna, gdzie oskarżony był proboszczem.

 

Ksiądz został odwołany z obowiązków proboszcza  

 

W poniedziałkowym wyroku kętrzyński sąd umorzył postępowanie, co do dwóch czynów ze względu na przedawnienie karalności. Uniewinnił oskarżonego od trzech innych zarzutów. Uznał natomiast Jarosława M. za winnego pozostałych czterech czynów i skazał na karę łączną dwóch lat pozbawienia wolności. Oskarżony ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i przez 5 lat nie może przebywać w miejscach związanych z edukacją i wychowaniem dzieci. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Po oskarżeniu duchownego rzecznik prasowy Kurii Warmińskiej ks. Marcin Sawicki przypomniał w komunikacie , że sprawa toczy się od kilku lat, a ksiądz został odwołany z obowiązków proboszcza i odsunięty przez biskupa od pracy z dziećmi i młodzieżą. Metropolita warmiński ma podjąć dalsze postępowanie wobec oskarżonego księdza zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary, po prawomocnym orzeczeniu sądu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie