"Jak bym miał karabin to bym was k... zniemczone powystrzelał". Wyrok za wpis na portalu społecznościowym

Polska
"Jak bym miał karabin to bym was k... zniemczone powystrzelał". Wyrok za wpis na portalu społecznościowym
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/succo

Na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i 2 tys. złotych grzywny skazał Sąd Okręgowy w Opolu Tomasza D. oskarżonego o groźby na portalu społecznościowym pod adresem żyjących w Polsce Niemców.

Według ustaleń śledztwa, 16 czerwca 2017 roku 33 letni Tomasz D. zamieścił na portalu społecznościowym obok zdjęcia kibicujących Niemców wpis, w którym groził pozbawieniem życia członkom mniejszości niemieckiej żyjącym w Polsce. O wpisie prokuraturę powiadomił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

 

- To było po meczu ME w piłce nożnej Polska-Niemcy. W jednej z opolskich miejscowości była "niemiecka" strefa kibica. Już po meczu obok zdjęcia kibicujących pojawił się wpis: "jak bym miał karabin to bym was k... zniemczone powystrzelał". Potem był następny, w którym autor informował, że "wyciąga swojego walthera i będzie n... kulkami na łbach". Złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury i muszę przyznać, że jestem zadowolony ze sprawności działania i poważnego potraktowania sprawy przez śledczych - powiedział przewodniczący TSKN Rafał Bartek.

 

Sprawą zajęli się śledczy z prokuratury rejonowej w Opolu. W ich ocenie groźby miały charakter bezprawny i mogły być uznane za nawoływanie do nienawiści na tle różnić narodowościowych, za co polskie prawo przewiduje karę od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. W trakcie śledztwa oskarżony przyznał się do autorstwa wpisu, jednak nie stawił się na poniedziałkowej rozprawie.

 

Wymierzono mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby lat 2, zobowiązując go przez ten czas do informowania kuratora raz w miesiącu o przebiegu okresu próby. Skazano go także karę grzywny; 200 stawek dziennych, każda po 10 złotych i zasądzono koszty postępowania. Wyrok jest nieprawomocny.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie