Gronkiewicz-Walt zaprzecza jakoby znała kulisy reprywatyzacji

Polska
Gronkiewicz-Walt zaprzecza jakoby znała kulisy reprywatyzacji
PAP/Paweł Supernak

Podczas spotkań zespołu koordynującego w stołecznym ratuszu nie zapadały decyzje zwrotowe; odpowiadał za nie pracownik Biura Gospodarki Nieruchomościami pod nadzorem dyrektora BGN - oświadczyła w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapewniła też, że nigdy nie były jej przedstawiane wewnętrzne notatki ze spotkań negocjacyjnych prowadzonych przez BGN.

"Do Rzeczy" podało w poniedziałek, powołując się na dokumenty dotyczące posiedzeń miejskiego zespołu koordynującego dot. reprywatyzacji, w składzie którego znajdowali się m.in. prezydent Warszawy, jej zastępca i skarbnik miejski, a także notatki ze spotkań warszawskich urzędników z tzw. handlarzami roszczeń, że Gronkiewicz-Waltz "wiedziała o kulisach przejęć atrakcyjnych gruntów w mieście przez handlarzy roszczeń".

 

Według tygodnika notatki z "zaskakująco koncyliacyjnych spotkań urzędników H.G.W. z reprywatyzatorami były podstawą do podejmowania decyzji przez zespół koordynujący, wydający podwładnym zalecenia co do działań reprywatyzacyjnych".

 

"Na zespole koordynującym nie zapadały decyzje zwrotowe"

 

Jak poinformowało "Do Rzeczy", na części dokumentów "widnieje podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz lub adnotacja o jej obecności". "Materiały te wskazują, że Gronkiewicz-Waltz co najmniej w kilku najważniejszych warszawskich procesach reprywatyzacyjnych, w których kluczową rolę odgrywali aresztowani już handlarze roszczeń, m.in. Maciej M. i Andrzej M. - szczególnie tych dotyczących działek w pobliżu pl. Defilad - była w pełni informowana o podejmowanych przez urzędników działaniach" - czytamy w artykule.

 

W opublikowanej na Facebooku odpowiedzi na doniesienia tygodnika Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że "na zespole koordynującym nie zapadały decyzje zwrotowe".

 

- Za wydawanie decyzji reprywatyzacyjnych i sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości odpowiadał pracownik BGN pod nadzorem dyrektora biura, zgodnie z regulaminem Urzędu (parag. 14 pkt. 3 regulaminu Urzędu) - podkreśliła prezydent stolicy. Według niej na posiedzeniach zespołu koordynacyjnego były natomiast omawiane "skutki społeczne lub finansowe decyzji zwrotowych".

 

"Wszystkie dokumenty zostały przekazane prokuraturze i CBA" 

 

- Świadczy to o tym, że nadzór systemowy nad skutkami budżetowymi i społecznymi reprywatyzacji od kilkudziesięciu lat nieuregulowanej ustawy był staranny, rzetelny i przejrzysty - oceniła Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, działający w Warszawie od 2005 r. zespół koordynujący "jest odpowiednikiem kolegium w ministerstwie, któremu przewodniczy kierownik instytucji".

 

Prezydent powołała się przy tym na zeznania złożone przed Komisją Weryfikacyjną przez b. szefa BGN Marcina Bajko. - Nawet dyscyplinarnie przeze mnie zwolniony Marcin Bajko podczas zeznań przed Komisją Weryfikacyjną mówił: "Prezydent Warszawy, w czasie rozmów o reprywatyzacji na pewno nie nakazywała wydawania decyzji zwrotowych (...) Pani prezydent nie wydawała takich poleceń, czy to w zakresie np. zobowiązania mnie do wydania jakiejś decyzji, czy jej zmiany" - napisała w oświadczeniu Gronkiewicz-Waltz.

 

Zapewniła również, że opisane przez tygodnik wewnętrzne notatki BGN ze spotkań negocjacyjnych z udziałem handlarzy roszczeń "nie były nigdy przedstawiane Prezydentowi miasta".

 

- Wszystkie dokumenty w sprawach reprywatyzacyjnych, łącznie z protokołami z zespołów, zostały już kilka miesięcy temu przekazane prokuraturze i CBA- zaznaczyła prezydent Warszawy.

 

Zwolniony dyscyplinarnie jako "autorytet"

 

Wyraziła ponadto zdziwienie, że "ktokolwiek posiadający wiedzę w temacie negocjacji dot. nieruchomości warszawskich i określających je jako zaskakująco życzliwe dla nieuczciwie kupujących, nie zgłosił tego faktu prokuraturze".

 

Gronkiewicz-Waltz zwróciła również uwagę, że "jako autorytet w artykule ("Do Rzeczy") jest używany Krzysztof Śledziewski", który - jak podkreśliła - "ponad rok temu" został przez nią dyscyplinarnie zwolniony "za nieuwzględnienie informacji o indemnizacji przy Chmielnej 70 i przygotowanie decyzji zwrotowej". - Ten sam, który kilka miesięcy temu wg. doniesień prasowych znalazł pracę w powiatowym szpitalu w Mińsku Mazowieckim nadzorowanym przez PiS - dodała prezydent.

 

Odniosła się również do osoby autora artykułu - Wojciecha Wybranowskiego - któremu zarzuciła, że w 2007 r. opublikował na jej temat artykuł w "Naszym Dzienniku" zawierający nieuprawnione i nieprawdziwe sugestie. Według relacji Gronkiewicz-Waltz po procesie sądowym - "gazeta opublikowała przeprosiny, w ramach których wyraziła ubolewanie z powodu zawarcia w artykule nieuprawnionych i nieprawdziwych sugestii".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie