Więcej pieniędzy na naukę! - apel Gowina podczas inauguracji roku akademickiego na UJ w Krakowie

Technologie
Więcej pieniędzy na naukę! - apel Gowina podczas inauguracji roku akademickiego na UJ w Krakowie
PAP/Stanisław Rozpędzik
Przemarsz profesorów ulicami Krakowa zainaugurował nowy rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej polskiej uczelni.

Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia wyższa, zainaugurował w niedzielę 654. rok akademicki. Uczestniczący w uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną w najbliższych latach do 1 proc. PKB.

Gowin w swoim przemówieniu poinformował, że już w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa rząd przewidział wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe o kolejny 1 mld zł.

 

"Pierwsze kroki, w dobrą stronę"

 

- To są dopiero pierwsze kroki, w dobrą stronę, znaczące, ale pierwsze - ocenił wicepremier i zaapelował do polityków wszystkich opcji o ponadpartyjne porozumienie na rzecz zdecydowanego zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Według niego w ciągu najbliższych lat nakłady te powinny wzrosnąć z 0,44 proc., do 1 proc. PKB.

 

- Tylko w ten sposób możemy zbudować nowoczesne państwo i gospodarkę - mówił Gowin, zaznaczając równocześnie, że od co najmniej podojenia środków na naukę zależy, czy zrealizują się założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

 

Jarosław Gowin podczas swojego wystąpienia zaprezentował najważniejsze założenia projektu reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, tzw. Konstytucji dla Nauki, która została zaprezentowana we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Podkreślił, że projekt powstał z inicjatywy oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim.

 

"Zmiany głębokie ale stopniowe"

 

Jak mówił szef resortu nauki, rozwiązania zawarte w zaprezentowanym projekcie w "co najmniej 90 proc." pokrywają się z rekomendacjami na temat polskiego szkolnictwa wyższego i nauki przedstawionymi niedawno przez Komisję Europejską, w tym rozszerzają autonomię i upodmiotawiają polskie uczelnie.

 

Gowin zapowiedział, że zmiany, które powinny rozpocząć się od 1 października 2018 r. będą "głębokie, ale ewolucyjne, stopniowe, tak żeby uczelnie miały czas przygotować się" i potrwają do 2026 r.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie