Duda z Macierewiczem jak piłkarze: grają do jednej bramki - wiceszef MON Michał Dworczyk w "Śniadaniu w Radiu ZET"

Polska

Najpierw Służba Kontrwywiadu Wojskowego zabrała najważniejszemu doradcy prezydenta - generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu - certyfikat dostępu do tajemnicy, zaraz potem Andrzej Duda odmówił podpisania nominacji generalskich przedstawionych przez resort obrony. Czy między pałacem prezydenckim i ministerstwem obrony trwa wojna na złośliwości?

Wiceminister obrony Michał Dworczyk przekonywał w programie "Śniadanie w radiu Zet", że konfliktu pomiędzy Pałacem Prezydenckim i Ministerstwem Obrony nie ma. Zapewniał, że obydwie strony mają różne techniki gry, ale "grają do tej samej bramki".

 

"Duda podporządkuje się obozowi PiS"

 

- Prezydent wywodzi się z naszego obozu politycznego - powiedział. - Mamy zdefiniowane wspólne problemy - dodał.

 

- W Polsce trwa spór o system dowodzenia polska armią. To nie sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie i to pokazuje słabość pozycji Andrzeja Dudy - powiedział poseł PO Robert Tyszkiewicz.

 

Zdaniem parlamentarzysty prezydent jest zbyt słaby, aby realizować samodzielną politykę.

 

- Myślę, że Andrzej Duda podporządkuje się obozowi PiS-u - uznał Tyszkiewicz.

 

Z kolei Krzysztof Hetman z PSL wspomniał o "ciągłym podważaniu autorytetu prezydenta ze strony Antoniego Macierewicza i PiS".

 

 

Prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa są w Sejmie.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że posłowie zajmą się nimi na najbliższym posiedzeniu. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapewniał w programie "Śniadanie w Radiu Zet", że prezydent Andrzej Duda jest pozytywnie nastawiony do współpracy z parlamentarzystami.

 

Hetman (PSL): reforma sądownictwa wyłącznie dla kasty PiS

 

- Na razie liczymy, że zostaną przyjęte te rozwiązania, które są w ustawie - powiedział Łapiński. - Jeśli będą zgłaszane (merytoryczne - red.), to przecież Sejm jest od tego, żeby pracować, a prezydent liczy na spokojną pracę - dodał Łapiński.

 

- Wyraźnie widać, że w całej reformie sądownictwa nie ma niczego dla obywateli, a reforma jest wyłącznie dla kasty PIS-u. - stwierdził w odpowiedzi  Krzysztof Hetman (PSL).

 

Wiceminister obrony Michał Dworczyk (PiS) uznał, ze dyskusja nad reformą sądownictwa nie jest merytoryczna.

 

- Dziwię sie jak opozycja broni się przed reformą sądów. A wasz guru Rzeplinski powiedzial kiedyś że KRS to państwowy zwiazek zawodowy konserwujący interesy źle slużące polskiemu sądownictwu. Namawiamy was do merytorycznej dyskusji - powiedział Dworczyk.

 

Z kolei Kamila Gasiuk-Pichowicz (nowoczesna) podkresliła, że proces legislacyjny to nie "sprint do ustawy". Jak dodała, ustawy, które prowadzą do zmian "powinny być konsultowane". - Tutaj wszystkiego brakuje - stwierdziła gasiuk-Pichowicz.

 

Marek jakubiak z PiS wyraził pogląd, że ustawy prezyenta powinny zostac skierowane do prac w komisjach sejmowych.

 

- Mam nadzieję, że komisje bedą nad tym pracowały i nie będą wyprowadzały ludzi na ulice, tylko pracowaly. Jeśli zgłaszamy 3/5, to wiemy, co robimy i prezydent też to wie - powiedział Jakubiak odnosząc sie do prezydenckiej propozycji wyboru nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 posłów.

 

Tyszkiewicz (PO): Duda oszukał Polaków

 

- Duda oszukał Polaków. W lipcu obiecał, że obroni wolne sądy, a teraz przedstawił projekty, które są niezgodne z konstytucją - podsumował poseł PO Robert Tyszkiewicz.

 

 

Gośćmi "Śniadania w Radiu Zet" byli: wiceminister obrony Michał Dworczyk (PiS), Robert Tyszkiewicz (PO), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), europoseł Krzysztof Hetman (PSL) i rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

Program prowadzili: Beata Lubecka i Łukasz Konarski.

 

"Śniadanie w Radiu ZET" to wspólny program Radia ZET i Polsat News.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie