Gowin zarekomendował kandydatkę Polski Razem na prezydent Krakowa. "Nie jest uzgodniona z PiS"

Polska
Gowin zarekomendował kandydatkę Polski Razem na prezydent Krakowa. "Nie jest uzgodniona z PiS"
PAP/Stanisław Rozpędzik
Jadwiga Emilewicz i Jarosław Gowin

Polska Razem rekomenduje, by wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa, była wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz - poinformował w niedzielę szef tej partii Jarosław Gowin. "Nie jest to kandydatura uzgodniona z PiS" - poinformował na Twitterze szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Dodał, że rekomendacja ta została już oficjalnie zgłoszona prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Uzgodniony, wspólny kandydat prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa - jak liczy Gowin - powinien zostać wyłoniony jeszcze w tym roku.

 

- My rekomendujemy panią minister, jako kandydatkę na kandydatkę czyli rozmawiamy z PiS o tym, żeby to właśnie Jadwiga Emilewicz reprezentowała cały obóz Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa - powiedział dziennikarzom Gowin. - Myślę, że (…) stawiamy na osobę wybitnie kompetentną i wybitnie energiczną - dodał.

 

PiS ma rozważać kandydaturę Wassermann

 

Jak poinformował lider Polski Razem, kandydatura Emilewicz została oficjalnie zgłoszona, a po stronie Prawa i Sprawiedliwości na razie nie zapadły jeszcze decyzje, czy ta partia będzie desygnować do wyborów własnego kandydata. - Rozważana są rożne osoby, ale ja jestem przekonany, że niezależnie od tego, jaka ostateczna to będzie decyzja to Zjednoczoną Prawicę w Krakowie reprezentować będzie kobieta - dodał Gowin.

 

 

Według nieoficjalnych informacji wśród osób rozważanych przez PiS w tych wyborach jest m.in. przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann.

 

Zdaniem Gowina "byłoby bardzo dobrze". żeby decyzja w sprawie wspólnego kandydata prawicy zapadła jeszcze w tym roku, ponieważ kampania w dużych miastach "nie jest dla Zjednoczonej Prawicy łatwa". - Chcielibyśmy, aby wyborcy jak najszybciej poznali kandydata lub kandydatkę - zadeklarował.

 

"Kraków wart jest nie tylko mszy"

 

Jadwiga Emilewicz jest krakowianką. Jak mówiła w niedzielę "Kraków wart jest nie tylko mszy, ale przede wszystkim dobrego, strategicznego planu i nowego oddechu". - My jesteśmy gotowi ten oddech wnieść do Krakowa. Jeśli taka będzie decyzja po negocjacjach pana premiera Gowina z panem prezesem Kaczyńskim, to ja jestem gotowa podjąć się tego wyzwania” - zadeklarowała. „To trudne ale niezwykle odpowiedzialne i ambitne zadanie - dodała.

 

Gowin ocenił, że intencją wszystkich partii tworzących obóz Zjednoczonej Prawicy jest wystawienie wspólnej listy w wyborach do sejmików wojewódzkich oraz wspólnych kandydatów w najważniejszych miastach prezydenckich. - Na niższych szczeblach decyzje powinny być, naszym zdaniem podejmowane autonomicznie przez struktury poszczególnych partii - ocenił.

 

W Krakowie nieprzerwanie od 2002 r. stanowisko prezydenta miasta piastuje Jacek Majchrowski. Na razie nie zadeklarował on oficjalnie, czy będzie ubiegał się o następną kadencję.

 

PAP

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie