O.J. Simpson warunkowo zwolniony z więzienia. Odsiadywał karę 33 lat pozbawienia wolności

Świat
O.J. Simpson warunkowo zwolniony z więzienia. Odsiadywał karę 33 lat pozbawienia wolności
PAP/EPA/JASON BEAN / RENO GAZETTE-JOURNAL / POOL

Była gwiazda futbolu amerykańskiego O.J.Simpson, uniewinniony 22 lat temu z zarzutu podwójnego morderstwa, został w niedzielę warunkowo zwolniony z więzienia w stanie Newada, gdzie odbywał karę 33 lat pozbawienia wolności za napad z bronią w ręku.

Simpson został aresztowany 15 września 2007 roku w Las Vegas za udział w napadzie z bronią na kolekcjonera pamiątek sportowych, także po nim. Były futbolista nie przyznał się do kradzieży twierdząc, że jedynie odebrał swoją własność. Sąd skazał go jednak na 33 lata więzienia, z możliwością warunkowego zwolnienia najwcześniej po dziewięciu latach. 20 lipca 2017 roku komisja ds. zwolnień warunkowych stanu Nevada przychyliła się do wniosku byłego sportowca o skrócenie kary.

 

Oskarżony o podwójne morderstwo

 

Urodzony w 1947 roku czarnoskóry Simpson jest jednym z najwybitniejszych graczy w historii futbolu amerykańskiego. W 1994 roku został oskarżony o zabicie swojej byłej żony, Nicole Brown, oraz kelnera z restauracji „Mezzaluna”, Rona Goldmana. Został uniewinniony z zarzutu podwójnego morderstwa w 1995. Wyrok uznano za kontrowersyjny, ponieważ według prokuratury dowody winy były mocne, a decyzję podjęła ława przysięgłych złożona w większości z Afroamerykanów. Proces ten był szeroko relacjonowany w mediach.

 

W 1997 roku sąd cywilny zasądził od Simpsona odszkodowanie w wysokości 33,5 miliona dolarów dla rodzin zmarłych przyjmując, że były sportowiec pozbawił ich życia. Zgodnie z prawem stanu Kalifornia sąd cywilny nie był związany wyrokiem sądu karnego.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie