Biskupi z całej Europy przyjadą na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Polska
Biskupi z całej Europy przyjadą na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Zdj. ilustracyjne/PxHere/CC0 Public Domain

Na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przybędą w przyszłym roku biskupi z całej Europy. Przybędą oni na zaproszenie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego - poinformowało w sobotę biuro prasowe Episkopatu Polski.

Jak poinformowało biuro prasowe KEP, w Poznaniu 13 września 2018 r. odbędzie się w zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Hierarchowie uczczą także 1050. rocznicę przybycia do Polski pierwszego biskupa Jordana.

 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowane na 2018 i związane z jubileuszem stu lat od odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską 11 listopada 1918.

 

Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Poznań stał się siedzibą pierwszego biskupa polskiego - Jordana, powołanego w 968 r. Potwierdzało to rolę grodu na Ostrowie Tumskim, jako centralnego wówczas grodu państwa polskiego.

 

Według źródeł historycznych, niezależność tworzącej się organizacji kościelnej od istniejących już metropolii, m.in. niemieckiej w Magdeburgu. A co za tym idzie - całkowitą niezależność polskiego państwa.

 

Niewiele też wiadomo na temat biskupa Jordana i jego wcześniejszych funkcji. Prawdopodobnie - jak przypuszczają historycy - przybył do Polski z orszakiem Dobrawy w 965 r. być może w randze prezbitera. Możliwe, że sakrę biskupią otrzymał z rąk samego papieża w Rzymie w 968 r.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie