Wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe. Po 10 tys. zł dla rodzin emerytowanych górników

Polska

- Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe - zapowiedział w piątek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rodziny emerytów górników dostaną jeszcze w tym roku po 10 tys. zł, co będzie kosztować budżet 2 mld 350 mln zł.

240 tysięcy rodzin emerytów górników dostanie po 10 tys. złotych rekompensaty z tytułu utraconych składników wynagrodzenia w postaci deputatu" - zapowiedział w piątek w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Te pieniądze będą wypłacane do końca tego roku - podkreślił.

 

Dodał, że "pod nadzorem pana premiera (Morawieckiego - red.) doszło do tego, że w naszym budżecie możemy sobie pozwolić pod koniec roku na tak duży, wynoszący ponad dwa miliardy złotych wydatek". - To co się należało górnikom od 2012 roku, dzisiaj znajduje swój finał w formie jednorazowej rekompensaty, ale na poziomie dosyć znacznym - oświadczył.

 

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski doprecyzował, że obecnie koszt wypłat dla budżetu szacowany jest na 2 mld 350 mln zł.

 

"Potrzebna nowelizacja budżetu"

 

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował, pytany o źródło finansowania zmian, że będzie ono "z formalnoprawnego punktu widzenia w ustawie specjalnej oraz nowelizacji ustawy budżetowej".

 

- Muszą nastąpić pewne przesunięcia w pewnych rezerwach, gdyż już dzisiaj to, co dzisiaj wydaliśmy dodatkowo parę miliardów złotych na sprzęt medyczny, na skrócenie kolejek w operacjach endoprotez, zaćm, w onkologii, w wielu innych problemach wydajemy więcej środków niż zaplanowano wcześniej. Już dzisiaj wykorzystaliśmy znaczną część rezerw do tej pory zidentyfikowanych. Więc punktu widzenia formalnoprawnego będzie nowelizacja budżetu - dodał.

 

Zaznaczył, że de facto środki będą pochodziły z uszczelnienia podatków. - Można powiedzieć, ze górnikom oddajemy to, co dzięki naszemu uporowi, naszym działaniom (...) potrafiliśmy odzyskać z uszczelnienia podatków - powiedział.

 

- Wypłata na pewno część emerytów zadowoli - powiedział Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze