Wskoczył do wody, by ratować niemowlę. Dostanie medal od prezydenta

Polska
Wskoczył do wody, by ratować niemowlę. Dostanie medal od prezydenta
Polsat News

Pan Dariusz ze Słupska otrzyma Medal za Ofiarność i Odwagę. To cywilne odznaczenie państwowe nadawane przez głowę państwa osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Na początku września pan Dariusz, choć słabo pływa i kiedyś się topił, wskoczył do kanału portowego w Ustce, by ratować tonące niemowlę. Dziecko chwilę wcześniej wypadło z wózka i stoczyło się do wody.

Prezydent przyznał medal na wniosek wojewody pomorskiego. Pan Dariusz otrzyma go w poniedziałek w delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Słupsku.

 

3,5-miesięczna Oliwia wpadła do wody 9 września podczas popołudniowego spaceru rodziców z dziećmi po molo. Z relacji świadków wynikało, że do wypadku doszło, gdy matka chciała zrobić zdjęcie i na chwilę spuściła wózek z oczu.

 

"Tonęła główką do dołu"

 

Na ratunek dziewczynce rzucił się 55-letni pan Dariusz. - Nagle usłyszałem przeraźliwy krzyk: "ratunku", "wózek". Obróciłem się, ale byłem za daleko i wózek się stoczył. Spadł na niższy podest, ten betonowy i wpadł do wody. Wskoczyłem, wyciągnąłem, myślę, że bardzo szybko, tę dziewczynkę. Tonęła główką do dołu - mówił w "Radiu Gdańsk".

 

Jak relacjonował, miał problem z wyjściem z wody, bo nie miał się czego chwycić. Z morza podjął go ktoś na skuterze.

 

Później dziennikarzom "Głosu Pomorza" pan Dariusz wyjawił, że wskoczył do wody, choć dość słabo pływa i kiedyś się topił.

 

Dziecko w ciężkim stanie zostało przewiezione do szpitala w Gdańsku, gdzie wprowadzono je w stan śpiączki farmakologicznej. Nadal leży w szpitalu. Jego stan lekarze określają jako stabilny.

 

Nikt nie usłyszał zarzutów

 

Postępowanie ws. wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Słupsku. Zabezpieczone zostały nagrania z monitoringu Kapitanatu Portu w Ustce, przesłuchano m.in. rodziców dziecka. Jak dotąd nikt nie usłyszał zarzutów.

 

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach medal za ofiarność i odwagę stanowi "nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie". Można zostać odznaczonym nim wielokrotnie, również pośmiertnie.

 

 

Przypominamy materiał "Wydarzeń" dotyczący wypadku na molo w Ustce.

 

 

polsatnews.pl, Radio Gdańsk, Gazeta Pomorska

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie