Samobójczy atak w centrum Kabulu. Zginęło sześć osób

Świat
Samobójczy atak w centrum Kabulu. Zginęło sześć osób
PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

"Sześć osób zginęło, a dwadzieścia zostały rannych w piątek w zamachu samobójczym nieopodal meczetu szyickiego w centrum stolicy Afganistanu" - podały afgańskie władze. Zamachowiec wysadził się w powietrze, gdy wierni wychodzili ze świątyni po piątkowych modłach.

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu, który nastąpił na dwa dni przed Aszurą, jednym z najważniejszych świąt szyitów.

 

Agencja Associated Press pisze o jednym zamachowcu, natomiast Reuters o kilku napastnikach, zaznaczając że w związku z Aszurą siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Aszura upamiętnia męczeńską śmierć imama Husejna - syna protoplasty szyizmu, imama Alego i zarazem wnuka proroka Mahometa.

 

Szef policji jednej ze stołecznych dzielnic Mohammad Ismail powiedział, że aresztowano osobę podejrzaną o udział w ataku.

 

Kilkugodzinne starcia 

 

Również w piątek doszło do ataku talibów na punkt kontroli policji w powiecie Bala Bluk w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu, w wyniku czego pięciu funkcjonariuszy poniosło śmierć, a dwóch zostało rannych.

 

Według lokalnych władz po kilku godzinach starć na miejsce przybyły posiłki afgańskiego wojska i w konsekwencji talibscy bojownicy zostali wyparci z Bala Bluk. Afgańskie siły powietrzne ostrzelały trzy pojazdy talibów, zabijając co najmniej 20 ich bojowników. Talibowie jak dotąd nie odnieśli się do tego ataku.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie