Nie żyje dziennikarz śledczy Juergen Roth, autor książek o katastrofie smoleńskiej

Polska
Nie żyje dziennikarz śledczy Juergen Roth, autor książek o katastrofie smoleńskiej
Heinrich-Böll-Stiftung/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-2.0

Nie żyje niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth. O śmierci 71-letniego autora poinformowało w piątek wydawnictwo Heyne. Publicysta i twórca filmów zajmował się tematyką przestępczości zorganizowanej i korupcji. Napisał dwie książki o katastrofie smoleńskiej - "Tajne akta S." i "Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat".

Roth urodził się w 1945 roku we Frankfurcie nad Menem. Szkolił się na spedytora. Od początku lat 70. zajmował się tematem przestępczości gospodarczej w Niemczech, badał przypadki korupcji, handel bronią i struktury mafijne.

 

Wydawnictwa Heyne (Random House) i Econ (Ullstein), w których publikował, określiły go mianem "jednego z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych".

 

W 2006 roku opublikował książkę "Deutschland-Clan", w której opisał związki między politykami, menedżerami i wymiarem sprawiedliwości.

 

Roth badał też rosyjskie struktury mafijne w Europie oraz przypadki korupcji w sporcie. W wydanej w 2016 roku książce "Brudna demokracja" analizował przyczyny kryzysu demokracji, upatrując ich w chciwości i cynizmie polityków.

 

Procesy o pomówienie

 

Agencja dpa przypomina, że za reportaż telewizyjny w 1999 roku autor musiał zapłacić odszkodowanie. W tym samym roku wydawnictwo zmuszone było wycofać z księgarń książkę Rotha "Szara eminencja".

 

Dziennikarz przegrał kilka procesów, m.in. za pomówienie prokuratora, który rzekomo miał przyjąć łapówkę.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze