Leonardo da Vinci narysował nagą Monę Lizę? Na to wskazują badania nad szkicem

Kultura
Leonardo da Vinci narysował nagą Monę Lizę? Na to wskazują badania nad szkicem
C2RMF‏/Twitter.com

- Ręce i ciało mają te same proporcje, portrety Mony Lizy - oryginalny i naszkicowany węglem - są tej samej wielkości, a dziurki w rysunku wskazują na to, że mógł być przytwierdzony do płótna - mówi o szkicu kurator muzeum Condé, Mathieu Deldicque. Analizę rysunku przeprowadzili pracownicy Luwru. Wcześniej uważano, że autorem jest któryś ze studentów Leonarda da Vinci.

Naszkicowany węglem rysunek przedstawia kobietę z odsłoniętymi piersiami, bardzo podobną do słynnej La Giocondy (żony kupca Francesco Giocondy, która miała pozować Leonardowi da Vinci).

 

Znajomy wydaje się także tajemniczy uśmiech kobiety, a także kształt oczu i ust. Konserwator zabytków z Luwru Bruno Mottin potwierdził, że szkic pochodzi z przełomu XV wieku, czyli z czasów, w których da Vinci mógł przygotowywać się do namalowania "Mony Lizy" (obraz powstawał w latach 1503-1506).

 

 

Da Vinci na pewno wykonał część szkicu

 

Od 1897 roku szkic był przechowywany w Muzeum Condé w pałacu Chantily w Paryżu. Wprawdzie kupcy uważali, że autorem jest da Vinci, ale eksperci byli bardziej sceptyczni i twierdzili, że "nagą Giocondę" narysował któryś z jego studentów.

 

Po miesięcznej pracy przeprowadzonej przez centrum badań i konserwacji zabytków w Muzeum w Luwrze (C2RMF) naukowcy uważają, że da Vinci wykonał rysunek przynajmniej częściowo. Rysunek oglądano między innymi w promieniowaniu podczerwonym i z wykorzystaniem światła UV.

 

 

Wątpliwości dotyczące fragmentu

 

Mottin dodał, że nie można mieć jednak całkowitej pewności co do autorstwa.

 

- Kreskowanie w górnej części rysunku jest wykonane przez osobę praworęczną, a Leonardo był leworęczny - zauważył. Dodał, że prace nad "nagą Giocondą" będą kontynuowane, ale będzie to bardzo trudne ze względu na delikatność szkicu.

 

Ostateczną odpowiedź naukowcy chcą uzyskać przed 2019 rokiem, w którym przypada 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci.

 

France Culture, BBC, polsatnews.pl

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie