Departament Stanu USA: Polska powinna szanować niezawisłość sądów i podział władzy. Waszczykowski odpowiada

Świat

Wprowadzane przez polskie władze reformy sądownictwa powinny być zgodne z konstytucją RP i z międzynarodowym prawem; Polska powinna szanować niezawisłość sądów i podział władzy - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Na briefingu Nauert przypomniała, że Stany Zjednoczone "wyrażały obawy o praworządność i rozwój sytuacji w Polsce".

 

"Reformy powinny być zgodne z konstytucją"

 

- Chcę to wyraźnie powiedzieć. Polska ma pełne prawo wprowadzać reformę sądownictwa, ale reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i z najwyższymi standardami międzynarodowego prawa. (Polska - red.) powinna też szanować niezawisłość sądów i podział władzy - zaznaczyła rzeczniczka.

 

Zapewniła, że USA z bliska przyglądają się rozwojowi sytuacji w Polsce. - Polska oczywiście jest ważnym przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Wierzymy, że zdrowa i silna demokracja w Polsce jest istotnym elementem stosunków amerykańsko-polskich - oświadczyła rzeczniczka.

 

Nauert dodała, że Departament Stanu USA "wie o nowych propozycjach prezydenta (Andrzeja) Dudy dotyczących reformy sądownictwa" i z bliska będzie śledził "nadchodzące dyskusje parlamentu na ten temat".

 

- Liczymy, że nasi sojusznicy będą zachowywali mocne demokratyczne instytucje, gospodarkę i zdolności obronne. Będziemy nadal bardzo uważnie się temu przyglądać, ale chcę podkreślić, jak ważna jest silna i zdrowa demokracja w Polsce - powiedziała Nauert.

 

"Nie padały takie określenia w rozmowach"

 

O wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu był pytany w piątek na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Malty Carmelo Abelą.

 

- Miałem okazję odwiedzić Stany Zjednoczone, Waszyngton. Miałem okazję do krótkiej rozmowy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. W tych rozmowach nie padały takie określenia, wręcz przeciwnie. Usłyszałem wiele ciepłych słów m.in. o bardzo dobrej i udanej wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Usłyszałem również zapowiedź i chęć przyjazdu niedługo sekretarza stanu Rexa Tillersona do Polski - powiedział szef MSZ.

 

- Ale jeśli są politycy, którzy chcą zobaczyć i przekonać się naocznie, jak wygląda sytuacja w Polsce, to chętnie zapraszamy rzeczniczkę Departamentu Stanu do Polski, aby przekonała się się jak wygląda sytuacja w naszym kraju - powiedział Waszczykowski.

 

 

"Nie ma zmian, które mogłyby naruszać praworządność"

 

Do słów rzeczniczki Departamentu Stanu odniosła się również premier Beata Szydło.

 

- Nie znam tej wypowiedzi; ja nie wiem czy to jest wypowiedź polityka, czy to jest stanowisko Departamentu Stanu - odpowiedziała Szydło. - Cóż, na świecie dużo rzeczy się dzieje i państwa przyglądają się, oceniają sytuację polityczną w Polsce. Nie ma wprowadzonych żadnych zmian, które mogłyby w jakikolwiek sposób naruszać praworządność - oświadczyła szefowa rządu.

 

- Toczymy dialog z Komisją Europejską i tyle - dodała.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie