Aleksiej Nawalny w rękach policji. Za wzywanie na wiece bez zezwolenia

Świat
Aleksiej Nawalny w rękach policji. Za wzywanie na wiece bez zezwolenia
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany w piątek w Moskwie, gdy udawał się na wiec zaplanowany w Niżnym Nowogrodzie. Policja oświadczyła, że zatrzymano go, bo wzywał do udziału w zgromadzeniach publicznych odbywających się bez zgody władz.

- Nawalny został zatrzymany na klatce schodowej (...), gdy miał zamiar jechać do Niżnego Nowogrodu na mityng - poinformowała rzeczniczka polityka Kira Jarmysz. Zapewniła, że chodzi o wiec, na który zgodę wyraziły władze lokalne.

 

O swoim zatrzymaniu powiadomił również sam Nawalny na swoim koncie na Instagramie. - Wiozą mnie gdzieś w celu "złożenia wyjaśnień" - napisał. Później dodał, że przewieziono go na komisariat rejonu daniłowskiego w Moskwie.

 

Wzywał do udziału w zgromadzeniach bez zgody władz

 

Służby prasowe stołecznej policji oświadczyły, że Nawalny został zatrzymany "za wielokrotne wezwania do udziału w zgromadzeniach publicznych bez zgody władz".

 

Źródło w policji cytowane przez agencję TASS oznajmiło, że w dziewięciu miastach Rosji władze lokalne wyraziły zgodę na mityngi zwoływane przez Nawalnego. - Mimo to wzywa on swoich zwolenników, by wychodzili na nieuzgodnione (z władzami) zgromadzenia - powiedziało to źródło.

 

Stołeczna policja oświadczyła ponadto, że wzywa obywateli, by "nie reagowali na prowokacje i powstrzymali się od udziału w akcjach odbywających się bez zezwolenia".

 

Koordynatorka sztabu Nawalnego w Niżnym Nowogrodzie Anna Judina zadeklarowała, że mityng, zaplanowany na godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) odbędzie się zgodnie z planem. Judina powiedziała portalowi RBK, że rankiem w piątek służby zdemontowały scenę przygotowaną na wiec, a nauczyciele i wykładowcy namawiają młodzież, by nie przychodziła na spotkanie z Nawalnym.

 

Opozycjonista informował wcześniej, że wiec ma się odbyć na Placu Markina, na co władze miejskie wyraziły zgodę. Następnie - według opozycjonisty - wycofały tę zgodę, jednak Nawalny ogłosił, iż mimo to wiec się odbędzie.

 

Start Nawalnego w wyborach prezydenckich

 

Polityk, który w ostatnim czasie stał się główną twarzą rosyjskiej opozycji, od miesięcy jeździ po Rosji, otwierając w miastach w całym kraju swoje sztaby i spotykając się z ludźmi. Celem tych działań jest mobilizacja poparcia na rzecz udziału Nawalnego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i dopuszczenia go do kampanii wyborczej jako kandydata.

 

Jak informowali w ostatnich dniach współpracownicy Nawalnego, coraz częściej władze lokalne odmawiają zgody na przeprowadzenie wieców. Formalnie przeprowadzenie zgromadzenia publicznego wymaga jedynie zawiadomienia władz, przy czym mogą one odmówić zgody na zgłoszoną przez organizatorów lokalizację, ale mają obowiązek zaproponować wówczas inne miejsce.

 

Szef sztabu wyborczego Nawalnego Leonid Wołkow zapowiadał niedawno, że wykorzystane zostaną istniejące możliwości prawne - np. to, że władze powinny udzielić odpowiedzi w sprawie zgłoszonego wiecu w ciągu trzech dni, powinny odpowiedzieć na piśmie, a w przypadku odmowy zaproponować alternatywne miejsce. Współpracownicy Nawalnego uważają, że jeśli władze nie zastosowały się do przepisów, czyli udzieliły odpowiedzi zbyt późno, nie na piśmie a telefonicznie lub nie zaproponowały alternatywnego miejsca, to zgłoszone pierwotnie zgromadzenie i jego lokalizacja są legalne.

 

Nawalny ogłosił pod koniec zeszłego roku, że chce startować w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu 2018 roku. Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej ocenia, że ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe opozycjonista nie ma obecnie biernego prawa wyborczego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie