Abp Hoser o szczepionkach. "Naukowcy muszą odpowiedzieć: jakie są rzeczywiste fakty?"

Polska
Abp Hoser o szczepionkach. "Naukowcy muszą odpowiedzieć: jakie są rzeczywiste fakty?"
Wikimedia.org/Przemysław Jahr

O pogłębioną dyskusję naukową oraz debatę społeczną na temat szczepionek apeluje Zespół Ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. bioetycznych. Abp Henryk Hoser, który przewodniczył w piątek posiedzeniu Zespołu, zwrócił uwagę, że należy znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie "czy proponowane szczepionki są bezpieczne?".

Zespół zajął się kontrowersjami związanymi ze szczepieniami i szczepionkami nowej generacji. - W wyniku obecnego stanu wiedzy i braku głębszej dyskusji nad koniecznością i odmową szczepień, mamy coraz częściej do czynienia z pewnego rodzaju konfliktem interesów między ochroną dobra człowieka - a więc zarówno praw dziecka jaki i jego rodziców - a dobrami jakimi są zdrowie indywidualne i publiczne - powiedział abp Hoser.

 

"Uboczne skutki budzą coraz większe kontrowersje"


Abp Hoser zwrócił uwagę, że wiele chorób zakaźnych dziesiątkujących ludzkość udało się opanować tylko dzięki masowym szczepieniom. Zdaniem arcybiskupa "ich zaniechanie w dobie globalizacji i masowych kontaktów międzyludzkich może grozić nawrotem opanowanych epidemii".

 

Dlatego arcybiskup uznał, że niezwykle istotna staje się potrzeba pogłębionej dyskusji naukowej i debaty społecznej na temat szczepionek w tym tych poliwalentnych - czyli skojarzonych, które są jednocześnie skierowane przeciwko trzem, a nawet większej liczbie chorób, a które ze względu na uboczne skutki budzą coraz większe kontrowersje.

 

"Trzeba uniknąć wszystkich nadużyć"


Abp Hoser stwierdził, że trzeba uniknąć wszystkich nadużyć, jakie są możliwe ze względu na prawa rynku i kryjący się za tym agresywny marketing.

 

- Naukowcy muszą odpowiedzieć: jakie są rzeczywiste fakty? Czy proponowane szczepionki są bezpieczne? Czy zostały należycie testowane i jaki jest stopień ryzyka, które zawsze istnieje - podobnie jak przy każdej innej terapii? - powiedział przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. bioetycznych. Podkreślił, że wymaga to zarówno pogłębionej dyskusji, jak i uczciwości wobec prawdy.

 

Karta Pracowników Służby Zdrowia - "Vademecum Bioetyczne"


Zespół wyraził również zadowolenie z nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia nazywając ją swoistym "Vademecum Bioetycznym".

 

- Ma ona (Karta Pracowników Służby Zdrowia - red.) solidne podstawy antropologiczne i jednocześnie bierze pod uwagę nowe wymiary współczesnej medycyny, które stawiają przed nami nowe problemy etyczne i moralne związane zarówno z początkiem jak i końcem ludzkiego życia. Najbardziej rozbudowana część dokumentu poświęcona jest bioetyce terapii, a więc diagnostyce i leczeniu człowieka - powiedział abp Hoser.


KAI, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie