Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób nerek. Wyniki badań naukowców

Technologie
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób nerek. Wyniki badań naukowców
Pexels

Zła jakość powietrza w miastach wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na choroby nerek - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis. Badacze odkryli, że liczba ludzi chorujących na tego typu choroby rośnie wraz ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza.

Naukowcy przebadali blisko 2,5 mln osób, głównie białych mężczyzn. Wyniki jasno wskazały, że mieszkańcy hrabstw o najwyższym stężeniu pyłków PM2.5 znacznie częściej chorowali na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz choroby układu krążenia.

 

45 tys. nowych przypadków zachorowań rocznie


- Co roku odnotowuje się ok. 45 tys. nowych przypadków zachorowań, które można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza - powiedział Ziyad Al-Aly, jeden z autorów badania, którego wyniki opublikowano w "Journal of the American Society of Nephrology".

 

Głównymi winowajcami są cząstki stałe, które trafiają do powietrza ze spalania paliw kopalnianych. Mogą się one dostać do krwiobiegu człowieka i rozprzestrzenić w ten sposób po całym organizmie.


Badania przeprowadzono w Los Angeles, miasto to zalicza się do grona amerykańskich miast, w których stężenie tych cząstek w powietrzu jest największe. W 2016 r. niemal dwukrotnie przekraczało ono poziom, który Agencja Ochrony Środowiska (EPA) uznaje za bezpieczny.

 

W Europie boją się smogu bardziej niż terroryzmu


Smog w miastach staje się coraz poważniejszym ogólnoświatowym problemem. Za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata uchodzi indyjska stolica New Delhi. W całych Indiach aż 13 miast należy według WHO do 20 najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich na Ziemi.

 

Smog to jednak problem nie tylko w Azji. Z sondażu, który przeprowadzono na początku roku we Włoszech, wynika, że mieszkańcy są bardziej zaniepokojeni smogiem w miastach i zmianami klimatycznymi niż zagrożeniem terrorystycznym. Stan środowiska naturalnego budzi niepokój ponad trzech czwartych ankietowanych.


Niemiecka organizacja pozarządowa Nabu stwierdziła w marcu, że nad Canal Grande w Wenecji utrzymuje się taki smog, jak w tunelu autostrady.

 

33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE są w Polsce


Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdyż mieszkańcy miast nadal wykorzystują do ogrzewania domów piece kotłowe, paląc w nich nie tylko węgiel.


Raport Światowej Organizacji Zdrowia o jakości powietrza w miastach z całego świata wskazał, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE są w Polsce.


Autorzy raportu brali pod uwagę poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5, który jest uważany za najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród zawieszonych w atmosferze składników smogu.


Zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej otwiera Żywiec. Druga jest Pszczyna, a trzeci bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajmują Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Znany ze smogu Kraków jest "dopiero" jedenasty.


polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie