Sprawca wypadku we Włoszech będzie przyznawał "moralne mandaty"

Świat
Sprawca wypadku we Włoszech będzie przyznawał "moralne mandaty"
Bruce Turner/Flickr.com/CC BY 2.0

Sąd w Mediolanie zdecydował, że mieszkaniec tego miasta, który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek samochodowy, ma w ramach pracy społecznej chodzić do dyskotek i tam przestrzegać przed skutkami siadania za kierownicą po wypiciu drinka lub po narkotykach.

Dziennik "Corriere della Sera" opisał w czwartek sytuację 59-letniego mężczyzny, obecnie przedsiębiorcy, który dwa lata temu wyszedł z dyskoteki w stanie upojenia alkoholowego i wsiadł do samochodu. Rozbił on wówczas auto; w wypadku tym nie uczestniczył żaden inny pojazd i nikt nie ucierpiał.

 

Sędzia postanowił na pół roku zawiesić wytoczony mu proces karny i w ramach próby skierować go do pracy społecznej w stowarzyszeniu rodzin ofiar wypadków drogowych.

 

Jego praca będzie polegać na wkładaniu za wycieraczki zaparkowanych przed dyskotekami samochodów i wręczaniu ich bywalcom ulotek, nazwanych "moralnymi mandatami". Zawierają one ostrzeżenia przed konsekwencjami prowadzenia samochodów pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz informacje na temat kar, jakie za to grożą.

 

Jeśli eksperyment przyniesie skutek, kary nie będzie

 

Możliwość poddania osoby sądzonej próbie wprowadzono we Włoszech w 2014 roku. Przepisy stanowią, że można odstąpić od wymierzenia kary za przestępstwa, za które grozi do 4 lat więzienia pod warunkiem, że sprawca przejdzie pomyślnie próbę pod kierunkiem wyznaczonego kuratora.

 

Ma to na celu uwrażliwienie na powagę popełnionego czynu, a także nawiązanie relacji między sprawcą a ofiarą lub ze zbiorowością.

 

Taka forma pracy społecznie użytecznej - jak zauważa mediolańska gazeta - jest połączeniem kary i tzw. sprawiedliwości naprawczej.

 

W kwietniu przyszłego roku sędzia zdecyduje, czy zastosowany eksperymentalnie środek przyniósł w tym przypadku oczekiwany skutek. Jeśli opinia będzie pozytywna, odstąpi od wymierzenia kary 59-latkowi.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie