Sellin: odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców od 2019 r.

Polska

- Dopiero od 2019 roku możliwe będzie odliczanie od podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców, a nie, jak dotąd zapowiadano, od przyszłego roku - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w czwartek w programie "Gość Wydarzeń".

Rok temu minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że już od 2018 r. twórcy będą mogli odliczać od podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, niezależnie od rocznych zarobków. Obecnie mogą to robić tylko do pewnego limitu przychodu, po przekroczeniu którego możliwe jest odliczenie tylko określonej kwoty.


Sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin powiedział w czwartek, że odliczanie od podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców możliwe będzie dopiero w roku 2019.


- Ten plan jest do zrealizowania w roku 2019, ponieważ różne uwarunkowania budżetowe, które wewnątrz rządu dyskutujemy, spowodowały, że uznaliśmy w dialogu z ministrem Morawieckim, że ten plan będzie do zrealizowania w roku 2019. Uważamy, że trzeba do tego wrócić, że niewłaściwe było wycofanie przez rząd Platformy Obywatelskiej tego przywileju, który twórcy mieli w Polsce od okresu międzywojennego. Na pewno to zrobimy. Koszt uzyskania przychodu w zawodach twórczych jest zupełnie inny, niż w innych zawodach, a na efekty finansowe własnej pracy twórczej trzeba czekać całe lata - deklarował Sellin.


"Potrzebna jest wola polityczna, bo to jest poważna reforma"


Pytany o ustawę dekoncentracyjną Sellin przypomniał, że chodzi o "rozwiązanie prawne, które doprowadzi do tego, że nie będzie takiej silnej koncentracji właścicielskiej w mediach, jaka dzisiaj w Polsce występuje, zwłaszcza na rynku prasowym".


- Zapowiadaliśmy wprowadzenie tej ustawy na jesieni tego roku, jesień dopiero się zaczęła... Ta obietnica jest wciąż aktualna. Potrzebna jest wola polityczna, bo to jest poważna reforma. Ta ustawa jest przygotowywana wielowariantowo - mówił Sellin, nie zdradzając jednak szczegółów rozpatrywanych projektów. Powiedział tylko, że opierają się one na rozwiązaniach francuskich i niemieckich.

 


"Prezes SN pojawia się na manifestacjach politycznych"


Beata Lubecka zapytała także wiceministra o nieobecność prezydenta i premier na uroczystościach 100-lecia Sądu Najwyższego. – Był odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy na tej uroczystości. Jestem pełnomocnikiem rządu ds. obchodów 100-lecia niepodległości i realizuję wieloletni program rządowy na lata 2017-2019 r., (…) ale nie zostałem zaproszony na te obchody – odpowiedział Sellin.


- Jeszcze parę lat temu kompletnie nie wyobrażaliśmy sobie takiej sytuacji, że prezes Sądu Najwyższego pojawia się na manifestacjach politycznych, że wykrzykuje i gardłuje na takich manifestacjach jednoznacznie określonych z kim jesteśmy, a przeciwko komu jesteśmy, że wygłasza dość porywające, polityczne przemówienia na sali sejmowej – mówił Sellin o I prezes SN Małgorzacie Gersdorf.


Jak dodał, "ja jeszcze parę lat temu takiej sytuacji sobie nie wyobrażałem, a dzisiaj taką sytuację mamy". - Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy ktoś się nadaje do pełnienia takiej funkcji, czy się nie nadaje - podkreślił.

 

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

 

 

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie