Nie żyje Hugh Hefner, założyciel magazynu "Playboy"

Świat

Hefner, amerykański dziennikarz i wydawca, założyciel magazynu erotycznego "Playboy", zmarł w wieku 91 lat. Pismo z logo charakterystycznego króliczka z muszką przyniosło mu sławę i pozwoliło zbudować medialne imperium warte miliony dolarów. Przyczyniło się też do rewolucji seksualnej. "Hefner odszedł spokojnie w swoim domu" - poinformowała w oświadczeniu grupa medialna Playboy Enterprises.

Pierwszy numer "Playboya" z nagimi zdjęciami Marilyn Monroe ukazał się w 1953 roku, gdy władze poszczególnych amerykańskich stanów mogły zakazywać stosowania środków antykoncepcyjnych.

 

 

Poza publikowaniem zdjęć nagich dziewcząt na rozkładówce "Playboy" miał też ambicje intelektualne. Pisywali do niego m.in. Kurt Vonnegut, Joyce Carol Oates czy Vladimir Nabokov. W magazynie publikowano też wywiady z takimi osobistościami jak Fidel Castro, Martin Luther King czy John Lennon.

 

"Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałem o »Playboyu« jak o magazynie o seksie. Zawsze traktowałem go jak magazyn lifestyle'owy, którego ważnym składnikiem był seks" - powiedział Hefner CNN w 2002 roku.

 

"Nigdy nie dorosnę"

 

Media przedstawiały go jako bon vivanta i "proroka pop hedonizmu". Na oficjalnych imprezach występował otoczony wianuszkiem modelek - "króliczków". W jego legendarnej rezydencji o nazwie Playboy Mansion mieszkało nawet siedem młodych blondynek, co pokazano w emitowanym od 2005 do 2010 roku reality show "Króliczki Playboya".

 

"Nigdy nie dorosnę" - powiedział w wywiadzie dla CNN, kiedy miał 82 lata. Podkreślał, że dzięki viagrze był aktywny seksualnie jeszcze w wieku ponad 80 lat. - Bycie wiecznie młodym mnie określa. Już dawno temu wiedziałem, że wiek nie ma znaczenia dla kobiet. Czuję się tak samo i jest mi z tym dobrze" – mówił. Tłumaczył, że jego szalony styl życia mógł być reakcją na dorastanie w konserwatywnej rodzinie, w której rzadko okazywano emocje.

 

W 2012 roku, w wieku 86 lat, poślubił młodszą od siebie o 60 lat modelkę Crystal Harris. Była jego trzecią żoną.

 

Reuters, PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie