Merkel pozytywnie o propozycjach Macrona dot. reform UE. "Chcę postawić Europę na nowo na nogi"

Świat

Uczestnicząca w spotkaniu przywódców państw Unii Europejskiej w Tallinie kanclerz Niemiec Angela Merkel zaprezentowała w czwartek pozytywną ocenę propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie zreformowania zasad funkcjonowania UE.

- Między Niemcami i Francją mamy niezwykle wysoki poziom porozumienia. W przemówieniu francuskiego prezydenta widzę w każdym razie dobrą podstawę dalszej intensywnej współpracy między Niemcami i Francją - powiedziała Merkel po spotkaniu z Macronem.

 

Jak zaznaczyła, chce "postawić Europę na nowo na nogi i stworzyć podstawy dla Europy jeszcze skuteczniejszej". Oceniła "nadzwyczaj pozytywnie" proponowane przez Macrona rozszerzenie wspólnej unijnej polityki obronnej i migracyjnej. Celem jest tutaj wspólne europejskie postępowanie azylowe.

 

- Potrzebę działania widzę jeszcze w odniesieniu do wspólnych elementów polityki zagranicznej - wskazała szefowa niemieckiego rządu.

 

"Powinniśmy bardzo szybko przystąpić do obrad"

 

Ze szczególnym uznaniem przyjęła przedstawione przez Macrona propozycje zharmonizowania podatku od dochodów przedsiębiorstw i prawa upadłościowego. Zagadnienia te będą uwzględnione także w rokowaniach w sprawie sformowania nowej niemieckiej koalicji rządowej.
 
Jak pisze agencja dpa, z otoczenia Macrona dochodzą głosy, iż nie chce on "biernie czekać" na utworzenie nowego rządu Niemiec. Także Merkel zadeklarowała: "Uważam, że powinniśmy bardzo szybko przystąpić do obrad".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie