Wydano zgodę na odstrzał żubrów w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej

Polska

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgody na zastrzelenie do 20 żubrów zamieszkujących Puszczę Knyszyńską oraz do 20 żubrów z Puszczy Boreckiej. O zgody wnioskowały Nadleśnictwa Borki oraz Krynki.

Zgodnie z decyzjami, które obowiązują do końca marca przyszłego roku, odstrzelone osobniki mają zostać wywiezione poza granicę Polski (zazwyczaj wywozi się głowy i skóry zwierząt - red.). 

 

W decyzjach dotyczących odstrzału napisano, iż ma on na celu wyeliminowanie ze stada osobników poważnie chorych, rannych, agresywnych oraz wyrządzających znaczne szkody w gospodarce rolnej, leśnej lub innych rodzajach mienia.

 

Populację odtworzono z siedmiu żubrów

 

Żubry w Polsce na początku XX wieku były gatunkiem niemal wymarłym. Odtworzono ich populację na bazie ledwie siedmiu osobników ocalałych w hodowlach (stąd charakterystyczne dla chowu wsobnego problemy m.in. z odpornością).

 

Obecnie żyje ok. 1600 żubrów, z czego większość, ponad 1300, w stadach wolno żyjących, a pozostałe w zamkniętych hodowlach, rezerwatach i zagrodach pokazowych. Żubry są w Polsce gatunkiem objętym ochroną ścisłą; eliminacja pojedynczych osobników jest możliwa tylko wtedy, jeśli podyktowane jest to interesem całej populacji, a odpowiednią zgodę wyda Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

 

Ściśle określone powody odstrzału

 

Uzasadnieniem do odstrzału jest m.in. choroba zakaźna (np. gruźlica jest u żubrów nieuleczalna przy obecnym stanie wiedzy naukowej), niekorzystny genotyp, obrażenia lub inne objawy wpływające na zbyt słabą kondycję danego żubra, by mógł on być zaakceptowany przez stado, a także zbyt duża liczebność stada, które nie jest w stanie wyżywić się na danym terenie.

 

Według oferty sprzedaży polowań Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku z 2013/2014, koszt postrzelenia żubra (byka lub krowy) wynosił 12 200 zł, a tzw. trofeum złoto–medalowe żubra-byka, czyli urożenie i skóra było warte 36 000 zł + 600 zł za każdy pkt powyżej 170 CIC (wycena trofeów łowieckich).

 

polsatnews.pl

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie