Włoski parlament uchwalił nowy kodeks do walki z mafią

Świat
Włoski parlament uchwalił nowy kodeks do walki z mafią
pixabay/stux/CC0

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w środę Kodeks Antymafijny, rozszerzający metody walki z przestępczością zorganizowaną oraz prewencję. Kodeks wchodzi w życie po długich pracach w parlamencie, którym towarzyszyły spory wokół jego skuteczności.

Na mocy nowych przepisów poszerzone zostały kategorie osób, wobec których można zastosować konfiskatę majątku. Dołączono do nich podejrzanych o terroryzm, osoby pomagające grupom przestępczym i sprzeniewierzające mienie publiczne oraz sprawców czynów korupcyjnych.

 

Nowy kodeks stanowi też, że skonfiskowane nieruchomości mogą być udostępniane policji, siłom zbrojnym i straży pożarnej. Jak wyjaśniono, wzmocniona zostanie skuteczność i przejrzystość działania rządowej agencji, która zarządza skonfiskowanym majątkiem, szacowanym na około 25 mld euro. Stosowana od lat we Włoszech konfiskata mafijnych majątków uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod walki z sycylijską Cosa Nostrą, neapolitańską kamorrą i kalabryjską ‘Ndranghetą.

 

"Zbyt duży majątek"

 

Agencji, która zarządza tymi dobrami, zarzucano wcześniej, że nie radzi sobie z tym ogromnym majątkiem i nie gwarantuje jego odpowiedniego wykorzystania oraz przejrzystości administrowania nim. Zastrzeżenia do tych kwestii zgłaszają nadal parlamentarzyści opozycji, którzy nie poparli kodeksu.

 

Przepisy obejmują też ochroną socjalną pracowników firm, zakładów i fabryk odebranych mafii. Jak się zauważa, ludzie ci, zatrudniający się tam w dobrej wierze, tracą pracę i środki do życia wraz z konfiskatą.

 

Na mocy przepisów powołany zostanie również specjalny komitet do walki z radykalizacją dżihadystyczną.

 

"Dobra wiadomość dla państwa prawa"

 

Minister sprawiedliwości Andrea Orlando wyjaśniając sens wprowadzonych zmian oświadczył: "Reforma ta stawia nas z punktu widzenia prawodawstwa w awangardzie, jeśli chodzi o walkę z przestępczością zorganizowaną i jasno pokazuje, że rząd będzie prowadził bezwzględną batalię na tym froncie".

 

- Od dzisiaj mamy więcej narzędzi do zwalczania mafii - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości. - To dobra wiadomość dla państwa prawa - dodał.

 

Przewodnicząca parlamentarnej komisji do walki z mafią Rosy Bindi nazwała nowy kodeks "pięknym prezentem dla kraju".

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie