W czwartek resort środowiska ma odpowiedzieć w sprawie unijnych kar za niewstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej

Polska
W czwartek resort środowiska ma odpowiedzieć w sprawie unijnych kar za niewstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej
Polsat News

Resort środowiska do 28 września odpowie Trybunałowi Sprawiedliwości UE w sprawie wniosku Komisji Europejskiej, która chce ukarać Polskę za prowadzenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej - poinformował rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka.

- W piątek 22 września Polska otrzymała dowody od Komisji Europejskiej, na podstawie których opiera ona swoje stwierdzenia, że strona polska nie realizuje środka tymczasowego wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 lipca - poinformował rzecznik ministerstwa.

 

Ministerstwo: nowy termin do czwartku

 

- Jednocześnie Trybunał wyznaczył stronie polskiej nowy termin na odpowiedź ws. wniosku Komisji Europejskiej, tzn. do czwartku 28 września. Po zapoznaniu się z wszystkimi dokumentami na pewno odpowiemy w terminie - dodał Aleksander Brzózka.

 

Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska informował w ubiegłym tygodniu, że na wniosek Polski Komisja Europejska została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do przedstawienia polskim władzom dodatkowych dowodów, w szczególności zdjęć i map, na podstawie których Komisja twierdzi, że nasz kraj nie realizuje postanowienia o wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

 

11 września podczas wysłuchania przed Trybunałem pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann przedstawiła zdjęcia satelitarne i fotografie z Puszczy Białowieskiej, które Komisja otrzymała od ekologów. Według niej są to dowody na to, że polskie władze naruszyły postanowienie o nakazie zaprzestania wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej.

 

Kary finansowe za niewstrzymanie wyrębu

 

Komisja złożyła też wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o nakazie wstrzymania wycinki w puszczy. Nie sprecyzowała w nim, jakiej wysokości kar się domaga. Podała jednak, że powinny mieć one skutek perswazyjny i zapewnić wykonanie orzeczenia o zastosowaniu środka tymczasowego, czyli wstrzymania wycinki.

 

Decyzja o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych została podjęta przez Trybunał pod koniec lipca. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE.

 

Minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele Lasów Państwowych podkreślają, że Polska stosuje się do decyzji o wstrzymaniu wycinki, a drzewa obecnie wycinane i wywożone z puszczy są usuwane ze względu na bezpieczeństwo publiczne. Według resortu jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej oraz są niezbędne dla ochrony przyrody.

 

Przeciwnego zdania jest KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

 

PAP - Nauka w Polsce

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie