Tajemnicza śmierć w Dolinie Roztoki. Policja ma trop ws. ludzkich szczątków odnalezionych w Tatrach

Polska
Tajemnicza śmierć w Dolinie Roztoki. Policja ma trop ws. ludzkich szczątków odnalezionych w Tatrach
Wikimedia Commons/ToSter/CC BY 3.0

Ludzkie szczątki odnalezione na początku września w Dolinie Roztoki w Tatrach mogą należeć do mężczyzny z Podkarpacia zaginionego w 2009 r. - powiedział w środę prowadzący śledztwo w tej sprawie Roman Wieczorek z zakopiańskiej policji.

Na policję zgłosiło się w sumie ponad 10 rodzin z różnych stron Polski, które podejrzewają, że może chodzić o ich bliskiego. Uwagę śledczych wzbudziła szczególnie historia mężczyzny zaginionego w 2009 r. Przedmioty, w tym odzież, znalezione w Dolinie Roztoki sugerują, że może być to właśnie ten mężczyzna.

 

- Okoliczności zaginięcia mężczyzny i rzeczy znalezionych przy szczątkach wydają się najbardziej pasujące do historii opisanej przez rodzinę zaginionego, choć są to, jak na razie, wstępne ustalenia - powiedział Wieczorek.

 

Lekarze z zakładu medycyny sądowej potwierdzili, że są to szczątki mężczyzny w wieku między 35 a 50 lat, szczupłej budowy ciała i wzroście około 175 cm.

 

Monety euro i markowa odzież

 

Z opisu rodziny wynika, że zaginiony przebywał jakiś czas poza granicami Polski. To, zdaniem policji, zgadzałoby się z rzeczami znalezionymi przy szczątkach - są to m.in. markowa odzież zachodnia oraz monety euro.

 

Ostateczne potwierdzenie ustaleń śledczych będzie możliwe po wyodrębnieniu profili DNA pozyskanych z odnalezionych szczątków i od rodziny.

 

- Kiedy te wyniki zgodzą się ze sobą, wówczas historia ułoży nam się w jedną całość. Na razie nie możemy tego potwierdzić jednoznacznie - dodał Wieczorek.

 

Policja cały czas zwraca się do rodzin poszukujących swoich bliskich, którzy mogli wybrać się w Tatry w latach 2008-2009.

 

- Każdą taką informację bardzo dokładnie sprawdzamy i badamy, czy może mieć związek z naszą sprawą- zakończył policjant.

 

Produkty spożywcze sprzed 2008 roku

 

Na ludzkie szczątki natknęli się 7 września pracownicy naukowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy badali drzewostan w Dolinie Roztoki. Wśród resztek ubrań i wyposażenia turystycznego odnaleziono kość ramieniową. Podczas dalszych poszukiwań odnaleziono kolejne ludzkie kości, w tym czaszkę.

 

Wśród rzeczy były produkty spożywcze, na których widniały daty przydatności do spożycia - na jednym grudzień 2008 r., na kolejnym 2009 r. Śledczy przypuszczają, że zgon mógł nastąpić w latach 2007-2009. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zakopanem.

 

Dolina Roztoki to odgałęzienie Doliny Białki. Można do niej wejść ze szlaku prowadzącego do Morskiego Oka na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza i przejść nią obok wodospadu Wielka Siklawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie