PE chce więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem w budżecie UE na 2018 r.

Biznes
PE chce więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem w budżecie UE na 2018 r.
Pixabay/Pijon

Komisja ds. budżetu PE proponuje, by budżet UE wyniósł w 2018 r. 161,8 mld euro, o 2,3 mld euro więcej, niż zaproponowała KE. Polityczne priorytety PE w budżecie to wzrost, bezpieczeństwo i zatrudnienie - oświadczył w środę sprawozdawca komisji Siegfried Muresan.

Europosłowie z komisji budżetowej chcą, żeby dodatkowe środki zostały przeznaczone na walkę z kryzysem migracyjnym oraz bezrobociem, przede wszystkim wśród młodych ludzi.

 

- Polityczne priorytety Parlamentu w budżecie w 2018 r. to wzrost, zatrudnienie i bezpieczeństwo. (...) Zwiększamy środki, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego UE i zwiększą naszą konkurencyjność w skali globalnej - powiedział w środę sprawozdawca komisji Siegfried Muresan, nalężący do frakcji Europejskiej Partii Ludowej.

 

Zwiększeniem wydatków na zatrudnianie ludzi młodych    

 

Eurodeputowani opowiedzieli się m.in. za zwiększeniem wydatków na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (ang. Youth Employment Initiative), z 366,7 mln euro do 600 mln euro. Finansowanie projektów w ramach programu Horyzont 2020 (program finansowania badań naukowych i innowacji w UE) ma zostać zwiększone o 65 mln euro, programu Erasmus+ o 32 mln euro, a COSME (program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw) o 22,5 mln euro.

 

Deputowani komisji uznali też, że środki na rozwiązanie kryzysu migracyjnego, założone przez KE w budżecie na przyszły rok, są niewystarczające. Dlatego chcą, żeby w przyszłym roku budżet Europolu był większy o 10 mln euro, Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) o 30 mln euro, a Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) o 26 mln euro.

 

Zmniejszenie przedakcesyjnych funduszy dla Turcji  

 

Większe o 229 mln euro środki mają być też przeznaczone na współpracę z państwami graniczącymi z UE na wschodzie i południu, po to, by budować większą stabilność w regionie. Deputowani chcą natomiast zmniejszenia przedakcesyjnych funduszy dla Turcji, z uwagi na łamanie praw człowieka i wolności parsy w tym kraju.

 

O 50 mln euro ma zwiększyć się wsparcie dla młodych rolników w UE. Celem jest walka z bezrobociem na terenach wiejskich.

 

Jeśli chodzi o płatności w budżecie na przyszły rok, eurodeputowani komisji zwiększyli je do 146,1 mln euro z poziomu 144,8 mln euro.

 

Parlament Europejski będzie głosował nad wstępną propozycją budżetu na sesji plenarnej 25 października. Następnie rozpoczną się negocjacje z Radą UE dotyczące ostatecznego kształtu budżetu na przyszły rok.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie