Macron mocno o polskim rządzie: jeżeli wprowadzi swój program, musi zaproponować opuszczenie Europy

Świat

Francuski prezydent podczas spotkania ze studentami na paryskiej Sorbonie wyraził przekonanie, że działania rządu PiS zmierzają do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Wezwał też polską młodzież do organizowania debat publicznych na temat przyszłości Unii Europejskiej.

- Ten rząd powinien bardzo jasno wytłumaczyć polskiemu ludowi, że jeżeli wprowadzi swój program, musi zaproponować opuszczenie Europy - cytuje wypowiedź Macrona RMF FM.

 

Szerzej o półtoragodzinnym wystąpieniu na Sorbonie piszemy tutaj.

 

To nie pierwsza krytyczna wypowiedź Macrona na temat polskiego rządu. Pod koniec sierpnia w wywiadzie dla tygodnika "Le Point" skrytykował on postawę premier Beaty Szydło, która zapowiedziała, że polski rząd nie zmieni stanowiska w sprawie nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

 

"Jednoznacznie potępiam takie podejście i, szerzej, bardzo niepokojącą politykę polskiego rządu, który podważa solidarność europejską, a nawet państwo prawa."

 

Macron: Polska na marginesie Europy

 

Wcześniej, podczas wizyty w Bułgarii francuski prezydent wyraził przekonanie, że Polska stawia się "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach".

 

Natomiast w kwietniu, gdy jeszcze starał się urząd prezydenta, zapowiedział, że jako głowa francuskiego państwa opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii".

 

"Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych (kosztów pracy - red.) i który narusza wszystkie zasady Unii" - powiedział polityk w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord".

 

polsatnews.pl, RMF FM, PAP, fot: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN/

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie