Jarosław Gugała wśród laureatów plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej

Polska

Dziennikarze Jarosław Gugała z Telewizji Polsat i Piotr Jacoń z TVN24 oraz podróżniczka i himalaistka Kinga Baranowska i aktor Krzysztof Gosztyła zostali tegorocznymi Mistrzami Mowy Polskiej. Tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, przyznawany głosami publiczności, uzyskała Joanna Kołaczkowska, artystka kabaretowa, autorka tekstów. To już XVII edycja plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków.

Nagrody wręczono w poniedziałek podczas gali w Wejherowskim Centrum Kultury. 

 

Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolska akcja, w której co roku wybiera się osoby posługujące się językiem polskim "z prawdziwą maestrią i pasją". Wśród laureatów są postaci znane nie tylko z mediów, ale pochodzące też z małych środowisk lokalnych.

 

Mistrzami Mowy Polskiej w 2001 roku, czyli laureatami pierwszej edycji plebiscytu, byli Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Krystyna Czubówna, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora i Barbara Wachowicz.

 

Wybierają eksperci i publiczność

 

Wyboru dokonuje grono ekspertów: językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Obecnie w skład jury wchodzą prof.prof.: Halina Zgółkowa, Marek Ziółkowski, Jan Mazur, Bolesław Faron,  Adam Bednarek, Marian Kisiel i Jolanta Tambor. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.

 

W kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej zwyciężył Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Tytuł ten  przyznają członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej, czyli laureaci poprzednich edycji plebiscytu, wskazując w głosowaniu, która z nominowanych placówek w sposób szczególny kultywuje i pielęgnuje najlepsze wzorce językowe.

 

Decyzją  publiczności tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi trafił w tym roku do Pauliny Mikuły, autorki vloga internetowego "Mówiąc inaczej" oraz do Katarzyny Stoparczyk za audycję dla dzieci "Zagadkowa Niedziela", emitowaną w radiowej Trójce.

 

Wawrzyn Mowy Polskiej otrzymała Joanna Kulmowa, poetka, prozaik, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser, za "ogromy wkład w krzewienie kultury języka polskiego i kształtowanie wielu pokoleń ludzi młodych".

 

Akademia Mistrzów Mowy Polskiej uhonorowała nagrodą Złotego Lauru Mistrzów Mowy Łucję Brzozowską z Wilna, nauczycielkę polonistkę, dziennikarkę i autorkę książek.

 

polsatnews.pl

 

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!