"Na salach sądowych potrzebne są kamery". Waldemar Żurek o poprawie kontroli pracy sędziów

Polska

- Aby skutecznie kontrolować pracę sędziów potrzebne są kamery podczas procesów - uważa rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Waldemar Żurek. Jego zdaniem, takie działanie przyczyni się do większej jawności i sprawiedliwej oceny działań sędziów. Goście programu #DorotaGawrylukZaprasza szukali też odpowiedzi na pytanie dlaczego tak wielu Polaków jest niezadowolonych z pracy sędziów.

87 procent widzów programu oceniło, że w polskich sądach potrzebna jest rewolucja.

 

Adwokat i były polityk Marek Markiewicz stwierdził, że skoro większość ludzi tak sądzi, to rzeczywiście coś jest na rzeczy.

 

- To nie jest oskarżenie pod adresem sądów, ale tak się zebrało trochę. Prezes Sądu Apelacyjnego z zarzutem kradzieży, przywódcy stanu wojennego nieosądzeni z powodów niejasnych dla obywateli, "sędzia na telefon" - Markiewicz wymieniał przykłady, które - jego zdaniem - "strasznie ludzi irytują".

 

Rzecznik KRS Waldemar Żurek wskazywał, że sędziowie są zasypani ilością spraw, a obywatel chce, by wyroki zapadały szybko i były sprawiedliwe.

 

Wieloletni sędzia Adam Tomczyński powiedział, że sędziowie widzą winę wszędzie, tylko nie u siebie.

 

- Człowiek, który przychodzi do sądu, czuje się niezrozumiały, nie czuje, że jest jakakolwiek empatia ze strony sędziego, zwykły obywatel nie rozumie języka, którym mówią sędziowie i to wszystko powoduje, że ludzie mówią "nie" - ocenił.

 

 

Dotychczasowe odcinki #DorotaGawrylukZaprasza są dostępne w zakładce "Nasze programy".

 

Polsat News, polsatnews.pl 

luq/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie