Próbował przemycić na Ukrainę 74,4 kg haszyszu. Narkotyki wywęszył pies Bolo

Polska
Próbował przemycić na Ukrainę 74,4 kg haszyszu. Narkotyki wywęszył pies Bolo
nadbuzanski.strazgraniczna.pl

74,4 kg haszyszu próbował przemycić na Ukrainę zatrzymany przez Straż Graniczną obywatel Litwy. Śledztwo w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem haszyszu na dużą skalę prowadzi lubelski wydział Prokuratury Krajowej.

Obywatel Litwy Saulius S. zatrzymany został na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie) przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Mercedes, którym podróżował cudzoziemiec, był sprawdzany pod kątem legalności jego pochodzenia. Pies Bolo zaznaczył jednak jego wnętrze sugerując możliwe miejsce ukrycia narkotyków. Po dokładnej kontroli samochodu, w jego skrytkach konstrukcyjnych, rzeczywiście ujawniono hermetycznie zamknięte pakunki różnej wielkości z oleistą substancją. Po badaniu testerem narkotycznym okazało się, że jest to haszysz, którego wartość SG szacuje na prawie 3 mln zł. 

 

Do zatrzymania doszło 20 września.

 

Sauliusowi S. prokurator postawił zarzuty dotyczące usiłowania wywozu poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej znacznej ilości narkotyku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Litwinowi grozi kara od 3 do 15 lat więzienia.

 


Narkotyki warte 5 mln zł

 

W związku ze śledztwem zabezpieczono dotychczas narkotyki o łącznej wartości rynkowej prawie 5 mln zł. - Śledztwo jest w fazie początkowej, nie możemy ujawnić żadnych innych jego szczegółów - powiedział szef Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Maciej Florkiewicz.

 

Było to kolejne zatrzymanie dużego transportu substancji narkotycznych przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Od początku roku zatrzymali oni narkotyki o wartości ponad 11 mln zł - podał rzecznik NOSG ppor. Dariusz Sienicki.

 

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie