Nowoczesna złożyła wniosek do komisji etyki ws. wpisu Pawłowicz

Polska
Nowoczesna złożyła wniosek do komisji etyki ws. wpisu Pawłowicz
Polsat News

Nowoczesna złożyła wniosek do komisji etyki ws. wpisu Krystyny Pawłowicz (PiS) po samobójczej śmierci 14-latka z Gorczyna. W ocenie polityków N., komentarz Pawłowicz wpisuje się w postawę szerzenia nienawiści do osób homoseksualnych.

Media podały, że 4 września, 14-latetni Kacper z Gorczyna w województwie łódzkim popełnił samobójstwo, ponieważ był prześladowany przez kolegów, którzy twierdzili, że jest homoseksualistą. Chłopiec uczęszczał do gimnazjum w Łasku, z powodu gnębienia przez rówieśników, po wakacjach został przeniesiony do nowej szkoły.

 

Odnosząc się do tego zdarzenia, posłanka Pawłowicz napisała w sobotę na jednym z portali społecznościowych: "Liberalno-lewackie środowiska najpierw propagują wśród dzieci i młodzieży podatnych na różne niestandardowe zachowania - nienaturalne postawy i relacje, a potem, gdy te zaburzone zachowania są przez rówieśników brutalnie wytykane i w skrajnych sytuacjach kończą się tragicznie, to lewaccy ideolodzy patologii obyczajowych odwracają kota ogonem i fałszywie, bezczelnie lamentują nad +morderczą nietolerancją+ rówieśników. Nie siejcie patologii, nie będzie jej śmiertelnego żniwa. Nie demoralizujcie dzieci i młodzieży, dajcie im w spokoju, zgodnie z naturą przeżyć ich dzieciństwo i młodość".

 

"To jest ostatni raz, kiedy wymieniamy imię i nazwisko tej posłanki"

 

Zdaniem posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus, Pawłowicz w sposób skandaliczny odniosła się do śmierci 14-latka. Jak dodała Nowoczesna złożyła wniosek do komisji etyki poselskiej na ostatnie wypowiedzi Krystyny Pawłowicz. - To jest ostatni raz, kiedy wymieniamy imię i nazwisko tej posłanki - oświadczyła.

 

Posłowie Nowoczesnej ocenili, że wpis Pawłowicz miał formę napastliwą i agresywną wobec osób o orientacji homoseksualnej, jak również wobec środowisk broniących praw takich osób. Jak podkreślili, wpisuje się on w postawę szerzenia nienawiści do osób homoseksualnych. Według Nowoczesnej Pawłowicz nie zachowała wysokich standardów etycznych, językowych i kulturowych, a jej wpis przyczynia się do brutalizacji języka debaty publicznej.

 

Zdaniem polityków Nowoczesnej, wpis Pawłowicz zawiera poglądy niezgodne ze współczesną wiedzą naukową. W ich ocenie, wobec posłanki powinna zostać wymierzona kara nagany.

 

Nowoczesna domaga się również, aby PiS odcięło się od wypowiedzi Pawłowicz, ponieważ - jak tłumaczyła Scheuring-Wielgus - brak reakcji na jej wpis wskazuje, że stanowisko posłanki jest stanowiskiem całego Prawa i Sprawiedliwości.

 

Nowoczesną w postępowaniu przed komisją reprezentować ma poseł Piotr Misiło.

 

Wcześniej wniosek złożyła Platforma Obywatelska

 

We wtorek, wniosek do sejmowej komisji etyki w tej sprawie złożyli również posłowie Platformy Obywatelskiej.

 

Krystyna Pawłowicz, pytana wówczas o wniosek PO w jej sprawie odparła, że nie ma on dla niej "najmniejszego znaczenia". "Upadająca Platforma chwyta się swojej komisji, jedynej, w której ma większość, jedynej, w której może dokuczać posłom partii rządzącej" - stwierdziła. "Ja się nie przejmuję" - dodała. Podkreśliła, że jej sobotni wpis był "oczywisty i prawdziwy".

 

Komisja etyki, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła "Zasad etyki poselskiej", może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić upomnienia lub nagany. Uchwały komisji podaje się do wiadomości publicznej.

 

W minionym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do Rzecznika Praw Dziecka oraz do Łódzkiego Kuratora Oświaty, w którym domagała się niezwłocznego przeprowadzenia szeroko zakrojonej kontroli w szkole w Łasku, do której uczęszczał zmarły 14-letni Kacper.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie