JP Morgan w Polsce. "Widzimy silny kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości"

Biznes
JP Morgan w Polsce. "Widzimy silny kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości"
PAP/Jacek Turczyk

Decyzja o ulokowaniu w Polsce jednej z siedzib JP Morgan to dowód zaufania do naszej gospodarki - ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - JP Morgan widzi w Polsce kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości - dodał dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen.

Obaj poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej o otwarciu przez JP Morgan w Warszawie Centrum Korporacyjnego.

 

- To największy pod względem kapitalizacji bank na świecie. To dowód zaufania do naszej gospodarki i dowód na to, jak dużą nadzieję pokładają największe instytucje finansowe w rozwoju gospodarczym naszego kraju - powiedział Morawiecki podczas konferencji.

 

Dodał, że otwarcie siedziby w Polsce przez bank JP Morgan pokazuje, że Polska umacnia swoją pozycję jako hub bankowy.

 

- Dzisiaj to dla nas ważny dzień, kiedy ten hub bankowy się umacnia, kiedy Polska pokazuje swój lwi pazur kompetencji w zakresie bardzo wielu funkcji typowo back-office, ale też coraz bardziej związanych z project managementem, różnych ciekawych funkcji operacyjnych, biznesowych dla dużych, bardzo dużych przedsiębiorstw - mówił Morawiecki.

 

Wielkie "win-win"

 

Zwracał uwagę, że JP Morgan opiera swoje inwestycje o kapitał ludzki. - Mamy tutaj absolutnie zbieżny interes, chcemy przyciągać Polaków, którzy rozjechali się po całym świecie, przyciągać specjalistów z całego świata, którzy będą mocno użyźniać tę naszą biznesową ziemię - przekonywał Morawiecki.

 

Wyrażał też nadzieję, że obecność JP Morgan w Polsce przyczyni się do kilkumiesięcznej hossy na warszawskiej giełdzie.

 

- Ta inwestycja pokazuje, że budowanie na ludziach, którzy pogłębiają swoje kwalifikacje i dzięki temu są w stanie dać inwestorowi coraz wyższą wartość dodaną, jest wielkim "win-win" z punktu widzenia przedsiębiorców, ludzi i całego państwa - przekonywał.

 

- Dzięki temu wierzę, że nasz wzrost gospodarczy będzie jeszcze silniejszy - dodał Morawiecki.

 

3 tys. nowych miejsc pracy

 

Z kolei dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen powiedział, że otwarcie w Polsce jednej z siedzib JP Morgan zapewni około 3 tys. nowych miejsc pracy. - Mamy już 19 takich centrów, które działają 24 godziny na dobę przez cały rok. Centra te ograniczają ryzyka biznesowe, jak również dają dostęp do globalnych talentów" - mówił.

 

Dodał, że placówka ma zostać uruchomiona w połowie 2018 roku. Siedziba ma być w centrum Warszawy.

 

- Polski rząd potrafi napędzać zrównoważony rozwój. Polska popiera przedsiębiorczość, ale również utrzymuje polityczną stabilność i dyscyplinę fiskalną. Jednocześnie Polska zachęca do innowacji - mówił Cohen.

 

Dodał, że JP Morgan działa w ponad 100 krajach na świecie. - Polska posiada wysoko wykwalifikowaną i technologicznie zorientowaną kadrę pracowniczą o szerokich horyzontach oraz infrastrukturę ekonomiczną, która jest idealna dla naszej firmy - mówił.

 

- JP Morgan widzi w Polsce silny kapitał ludzki, przygotowany do wyzwań przyszłości. Widzimy również strukturę ekonomiczną, która jest doskonała dla naszej firmy - dodał Cohen.

 

Centrum Korporacyjne

 

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju w komunikacie, celem realizowanej inwestycji jest utworzenie Centrum Korporacyjnego, którego działalność będzie odpowiadać na wewnętrzne zapotrzebowanie organizacji w zakresie serwisów korporacyjnych. Dla celów realizacji inwestycji w Warszawie został zarejestrowany oddzielny podmiot JP Morgan Poland Services.

 

JP Morgan Chase jest międzynarodową firmą specjalizującą się w bankowości i usługach finansowych; jest też największym bankiem w USA i trzecim bankiem na świecie pod względem wartości aktywów. JP Morgan specjalizuje się w bankowości inwestycyjnej, komercyjnej i prywatnej, zarządzaniem aktywami oraz papierami dłużnymi.

 

"Polska staje się takim zagłębiem bankowym"

 

W poniedziałek Morawiecki mówił dziennikarzom, że prowadzi rozmowy także z następnymi bankami.

 

- Już teraz prowadzę rozmowy z kolejnymi bankami, to są bardzo duże podmioty (…), ale rozmawiamy również o poszerzeniu obecności już istniejących (w Polsce - red.) banków. Credit Suisse zwiększa swoją obecność, UBS zwiększa swoją obecność, Citibank zwiększa - zaznaczył wicepremier.

 

- Polska staje się takim zagłębiem bankowym, zagłębiem middle office’u (części struktury korporacji - red.) świadczenia usług informatycznych. To cieszy, bo nasi informatycy już nie wyjeżdżają na Zachód, raczej my ich potrzebujemy i zapraszamy" - powiedział.

 

Zdaniem Morawieckiego, przyjście JP Morgan do Polski przeczy tezom, że Polska jest w izolacji lub jest "wysycona" z punktu widzenia przyciągania inwestycji wymagających zatrudniania osób o wysokim kapitale intelektualnym lub też, że nowe banki będą wybierać raczej Paryż lub Frankfurt, a nie Polskę. Przypomniał, że Goldman Sachs rozbudowuje mocno swoje centrum w Polsce.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie