"Zabierzcie tego sku....... z boiska!". Trump idzie na wojnę z zawodnikami NFL

Świat
"Zabierzcie tego sku....... z boiska!". Trump idzie na wojnę z zawodnikami NFL
PAP/EPA/Olivier Douliery / POOL

"Wielu ludzi wybuczało zawodników, którzy uklękli (podczas amerykańskiego hymnu - red.) wczoraj. To są fani, którzy domagają się szacunku dla naszej flagi" - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent USA Donald Trump komentując po raz kolejny głośny już protest graczy zawodowej ligi futbolu amerykańskiego, którzy sprzeciwiają się dyskryminacji rasowej w USA.

Pierwszym zawodnikiem NFL (National Football League), który zaprotestował przeciwko prześladowaniom czarnoskórych, był Colin Kaepernick. W 2016 roku, przed jednym z meczów, siedział w czasie hymnu narodowego.

 

W wywiadzie po spotkaniu przyznał, że "nie ma zamiaru wstawać, aby zademonstrować dumę z flagi kraju, który nęka czarnych i kolorowych ludzi". 1 września ubiegłego roku, przed innym meczem, Kaepernick ukląkł podczas hymnu. Później wyjaśnił, że podtrzymuje swój protest, ale jednocześnie chce okazać szacunek dla byłych i obecnych żołnierzy amerykańskich.      

 

Zawodnicy nadal protestują

 

Część graczy NFL podchwyciła pomysł Kaepernicka i kontynuuje zapoczątkowany przez niego protest.  

 

PAP/EPA/PAUL BUCK

 

PAP/EPA/CJ GUNTHER

 

PAP/EPA/JOHN CETRINO

Postawę zawodników od kilku dni krytykuje prezydent USA. W piątek podczas wiecu w Alabamie powiedział, że według niego właściciele klubów NFL, w przypadku kolejnych protestów, powinni krzyknąć do swoich zawodników: "Zabierzcie tego skur..... z boiska natychmiast, jest zwolniony. Jest zwolniony!".

 

 

Trump dodał, że gdyby publiczność opuściła stadion w momencie, gdy zawodnicy uklękną podczas hymnu, to protest zawodników szybko by się zakończył.
 
Prezydent USA w tym przypadku chyba się jednak myli. Znaczna część kibiców popiera bowiem swoich ulubionych sportowców.
 
A Donald Trump poświęcił protestom już wiele uwagi na swoim Twitterze.
 
"Problem klękania nie ma nic wspólnego z rasą. Chodzi tu o szacunek do naszego kraju, flagi i hymnu narodowego. NFL musi to uszanować!" - napisał Trump.  
 
W innym wpisie prezydent USA zauważył, że "frekwencja w NFL spada", a "mecze są nudne".
 

cnn.com, wikipedia.org, polsatnews.pl

luq/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie