"Wywiesił białą flagę". Schetyna o porozumieniu Dudy z Kaczyńskim ws. projektów ustaw o sądach

Polska

- Nie można łamać prawa, konstytucji, nie można zabierać sądom niezależności i udawać, że się zaprasza na konsultacje, choć wiadomo, że wszystko jest jasne, bo wydarzyło się w piątek podczas spotkania Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim - tak lider PO Grzegorz Schetyna wyjaśnił w programie "Gość Wydarzeń", dlaczego przedstawiciele Platformy nie wzięli udziału w konsultacjach u prezydenta.

W poniedziałek prezydent przedstawił swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. W związku z jednym z zapisów dot. KRS przygotował też projekt zmian w konstytucji. Dlatego na godz. 16. Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje. Przyszli wszyscy z wyjątkiem polityków PO.

 

"Jarosław Kaczyński przejął inicjatywę"

 

- Jesteśmy największą partią opozycyjną i czujemy się odpowiedzialni za to, żeby nie dać się zwodzić, gdy ktoś chce łamać konstytucję. Chodzi o zasadę: nie zmienia się konstytucji pod ustawy, które mają łamać praworządność - stwierdził przewodniczący Platformy w rozmowie z Beatą Lubecką. 

 

Jego zdaniem  w sprawie obu projektów ustaw o sądownictwie prezydent "wywiesił białą flagę". - Jarosław Kaczyński przejął inicjatywę, ograniczył wszystko, co próbował zrobić Andrzej Duda - ocenił Schetyna. 

 

Jak podkreślił, PO jest z setkami tysięcy tych osób, które w lipcu protestowały przeciw łamaniu niezależności sądownictwa. - Nie można na ołtarzu poprawności politycznej złożyć trójpodziału władzy - powiedział.

 

"Platforma zrobi wszystko, by wygrać najbliższe wybory"

 

Prezydenta Andrzeja Dudę darzy zaufaniem 74 proc. badanych w najnowszym sondażu CBOS. Liderami nieufności są szef MON Antoni Macierewicz z wynikiem 54 proc. i przewodniczący PO Grzegorz Schetyna - 49 proc. W programie "Gość Wydarzeń" lider Platformy Grzegorz Schetyna mówił, że ten wynik nie jest dla niego przyjemny, ale rankingi nie są tak ważne i Platforma Obywatelska zrobi wszystko, by wygrać najbliższe wybory.

 

 

polsatnews.pl

dro/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie