"Wynik wyborów może skutkować zmianą polityki wobec Polski". Portugalskie media o sukcesie partii Merkel

Świat
"Wynik wyborów może skutkować zmianą polityki wobec Polski". Portugalskie media o sukcesie partii Merkel
PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Portugalskie media twierdzą, że utrata poparcia w wyborach przez partie dotychczasowej koalicji może skłonić Angelę Merkel do zmiany polityki wobec Polski i Węgier. Wskazują też, że kanclerz może próbować łagodzić dotychczasowe spory z Warszawą i Budapesztem.

Komentatorzy telewizji RTP twierdzą, że dobry, 13-procentowy wynik nacjonalistycznej i antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec(AfD) podczas niedzielnych wyborów do Bundestagu, może skłonić kanclerz Merkel do próby złagodzenia relacji ze wschodnim sąsiadem Niemiec, Polską oraz z Węgrami Victora Orbana, szczególnie w kwestii polityki przyjmowania uchodźców.

 

- Możemy jednak liczyć na kontynuację polityki "otwartych drzwi", gdyż w swoim niedzielnym wystąpieniu Angela Merkel przypomniała o kwestii uchodźców - odnotowała portugalska telewizja publiczna.

 

Szereg problemów międzynarodowych i wewnętrznych

 

Z kolei prywatna telewizja SIC wskazała, że przed Angelą Merkel, która wprawdzie odniosła zwycięstwo, ale jednocześnie traci poparcie w niemieckim społeczeństwie, piętrzy się szereg problemów międzynarodowych i wewnętrznych wymagających pilnego rozwiązania.

 

- Jednym z nich jest kryzys w relacjach z Turcją, której 6 milionów obywateli żyje dziś w Niemczech. Innym wydaje się poukładanie stosunków z Warszawą i Budapesztem - wskazała telewizja SIC.

 

Portugalska stacja twierdzi jednak, że przedwyborcze deklaracje Orbana, zapowiadającego, że będzie się modlił za zwycięstwo Merkel wydają się nieszczere, a Węgry i Polska "mogą próbować rozgrywać niemiecką scenę polityczną po pojawieniu się na niej AfD".

 

"W Niemczech narasta radykalizm"

 

Komentatorzy w Portugalii wskazują też, że niedzielny wynik wyborów dowodzi, iż wśród Niemców, którzy coraz bardziej zamykają się na przybyszów z zewnątrz, narasta radykalizm.

 

- Szczególnie niebezpiecznym obszarem wydają się być dziś landy, które kiedyś należały do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. To właśnie tam AfD ma dziś największe poparcie, co wynika m.in. z faktu, iż NRD była zamknięta na świat zewnętrzny przez kilka dekad - ocenili komentatorzy stacji SIC.

 

Portugalska telewizja odnotowała, że w ostatnich latach we wschodniej części Niemiec miały miejsce liczne ataki na imigrantów, w tym - na Portugalczyków. - Nasi rodacy przyznają, że głośne mówienie w obcym języku w miejscach publicznych jest tam dosyć ryzykowne, a osoby o ciemnej karnacji ze względu na sam wygląd mogą stać się obiektem agresji - podsumowała telewizja.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie