Timmermans: z satysfakcją przyjmuję gotowość strony polskiej do dialogu
- Z satysfakcją przyjmuję gotowość strony polskiej do dialogu - powiedział w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans po spotkaniu Rady UE w Brukseli. Wiceprzewodniczący zapowiadał w poniedziałek rano, że KE "starannie przeanalizuje" projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, kiedy zostaną zaprezentowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Na spotkaniu unijnych ministrów omawiano m.in. sytuację w polskim sądownictwie w świetle trwającej procedury praworządności.
- Mam nadzieję, że będę mógł zaprosić ministrów Ziobrę i Waszczykowskiego lub pojechać do Warszawy, by ten dialog prowadzić - dodał Timmermans.
Dokładna analiza
- Przestudiujemy dokładnie propozycje przedstawione dziś przez prezydenta Dudę - powiedział wiceprzewodniczący KE. - Po zanalizowaniu, przedstawimy nasze komentarze.
Timmermans podkreślił ponadto, że gotowość polskiej strony do dialogu to dobra wiadomość, którą z zadowoleniem przyjęli wszyscy uczestnicy spotkania. Zastrzegł jednak, że zgodzili się oni, że rządy prawa to nie opcja, a obowiązek.
- To nie coś, w kwestii czego można się rozmyślić. To fundament europejskiej współpracy. Rządy prawa to nie sprawa pomiędzy Komisją i państwem członkowskim. To dotyczy nas wszystkich: każdej instytucji, każdego kraju i każdego obywatela z osobna. Jeśli rządy prawa nie działają należycie, to wspólny rynek też nie działa należycie. Dotyka to wszystkich - mówił wiceszef Komisji.
Zmiany w konstytucji
Andrzej Duda poinformował w poniedziałek m.in., że w jego projekcie dot. Krajowej Rady Sądownictwa jest mechanizm zakładający, że gdy w terminie 2 miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów osób do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. Poinformował też, że przygotował projekt zmiany konstytucji, który pozwoli prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze.
Prezydent poinformował też, że jego projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Jak mówił, w projekcie jest również zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat i możliwość wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania. Zgodnie z projektem ustawy, w Sądzie Najwyższym będzie też utworzona Izba Dyscyplinarna.
PAP
Czytaj więcej